logotyp

Události

Nejkrásnější zahrádka...podzim 2021

Nejkrásnější zahrádka...podzim 2021Máme určitě nejkrásnější zahrádku široko daleko. A to díky rodičům, jejich šikovným rukám a hlavně, že se jim do toho chce. Ať je jakékoliv téma výzdoby zahrádky, vždycky to zvládli na 1*.
Ale mít svou vlastní vesnici v zahrádce, to asi nikdo ještě nemá. Zahrádka se pomalu, ale jistě plní domečky dětí, které docházejí do školky.
Ale najednou se objevil obrovský kámen s namalovanou budovou mateřské školy. Velice milé překvapení!!
Za všechny domečky Vám rodičům moc děkujeme. Dali jste si s nimi moc práce a hlavně z nich vyzařuje, že jste do toho dali i své srdíčko. Žádný domeček není odbytý, každý je skvěle vypracovaný; prostě VÁŠ!!
MOC děkujeme. Tahle výzdoba nám vydrží hodně dlouho.
Balíková Vlasta

To je zlaté posvícení...

To je zlaté posvícení..."Čí je posvícení??" - "Našeee!!!"
Ozývá se po celé školce. Děti se na posvícení velice těší. Už ví, proč se posvícení děje. Chlapci přivezli "máju" z lesa, děvčátka ji nazdobila, pečou se koláče, uklízí se, vaří se, peče, smaží. Děti si pod májou za pěkných lidových písniček zatancovaly. Oblíbily si písničku "Kdyby byla Morava..."
Ještě se půjdeme podívat na posvícenské atrakce. A pak - ať mají děti o posvícení pěkné počasí!
Balíková Vlasta
(klikněte na obrázek, otevře se fotogalerie)

Divadlo ve školce 23. 9. 2021

Divadlo ve školce 23. 9. 2021Divadlo do školky sice přijelo, ale jednoho z herců zradilo zdravíčko, a tak pohádka "Když se čerti ženili" nemohla proběhnout. Byla nám nabídnuta náhradní verze: dvě pohádky: "O červené Karkulce a O perníkové chaloupce". Tuto verzi jsme přijali. Zvláštní na tom bylo, že paní Antošová (herečka) si na pomoc přibrala naše děti, které se staly hlavními aktéry. Za pomoci velkých plošných loutek a vyprávění paní herečky jsme shlédli dvě krásné známé pohádky. Krásné proto, že je hrály naše děti. Moc jsme jim všichni tleskali. Nejen za herecký výkon, ale hlavně za odvahu.
Panu Antošovi přejeme brzké uzdravení.
Balíková Vlasta

A jsme zase na začátku...

A jsme zase na začátku...Školka je opět dětem otevřená. I když některé z nich (převážně ti nováčci) po prvním týdnu po ní moc netouží. Ale den ode dne je to lepší. Maminka je maminka.
Děti zde mají spoustu nových hraček a nabízených činností. Mladší děti rády malují, lepí; společně cvičí, tancují a zpívají. Nejvíce se těší na polévku - to už se totiž blíží čas, kdy přijde po obědě maminka.
U starších dětí je to trochu jinak. Ti už se těší na své kamarády, mají společné zájmy, oblíbené hračky a stavebnce - letos vede dřevěná vláčkodráha a Lego - policie a nemocnice, a malé lego. U děvčátek "bárbíny", malování, v kuchyňce, hra na lékaře. A předškoláci už si začínají plnit své povinnosti v rámci přípravy na školu. Každý má svoji stíratelnou tabulku, na které cvičí svůj podpis, držení psacího náčiní, psát zleva doprava. A také se těší na pracovní sešity Kuliferda. Ze všeho nejraději jsou všechny děti na zahradě.
Balíková Vlasta

Překvapení pro děti i rodiče

Překvapení pro děti i rodičeDěti i rodiče čekalo na začátku roku velké překvapení v podobě obrázků na stěnách na schodišti, u jídelny a v propojovací chodbě - "uličce", jak říkají děti. Jaro, léto, podzim, zima; velká housenka s číslicemi a písmenky pro předškoláky, včelí medvídci s Medunkou, a hlavně únanovské panorama s čapím hnízdem na komíně. Obrázky se dětem moc líbily. Hlasitě je obdivovaly. Zvláště na dvorku obrázek dětí!
(Maloval pan Sviták z Kroměříže).
Balíková Vlasta
(klikněte vždy na obrázek a otevře se Vám fotogalerie)

Poslední dny ve školce....

Poslední dny ve školce....V posledním týdnu a v době prázdninového provozu si děti už naposled užívaly nejen školkových hraček, ale hlavně svých kamarádů, se kterými se už nebudou vídat každodenně. Třináct předškoláků odchází do základních škol.
Ale přesto si děti poslední dny ve školce užily. Děvčátka hlavně tancovala, kluci samozřejmě Lego, ale i malování; honičky, pošťuchování. Popřáli jsme si hezké prázdniny a hlavně připomněli, aby děti byly opatrné a nic se jim nepřihodilo.
Všem přeji za pracovnice ze školky krásně slunečné a odpočinkové prázdniny.
Balíková Vlasta

Divadlo ve školce 25. 6. 2021

Divadlo ve školce 25. 6. 2021Zájezdová loutková scéna "Kašpárkův svět" přijela do naší školky s pohádkou O princezně Rozmařilce. Princezna byla oprvdu rozmařilá, rozmazlená, pyšná. Když se měla vdát, neposlechla svého tatínka a odnesl ji čert. Ale v pohádce nechybí veselý Kašpárek. Který nakonec princeznu, ale už změněnou - nebyla už pyšná, ani rozmazlená, ani rozmařilá, z pekla vysvobodil. Uhodl totiž tři těžké Luciferovy hádanky.
Pohádka je hrána klasickými půlmetrovými, dřevěnými marionetami.
V září za dětmi přijede divadlo zase.
Balíková Vlasta
PS: Manželé Antošovi vzpomínali na první - skořepinové - loutky, se kterými hráli, z výrobny pana Maška z tehdejší únanovské dílny.

Loučení s předškoláky 17. 6. 2021

Loučení s předškoláky 17. 6. 2021Rok uplynul jako voda. A je čas loučení. Loučení s dětmi, které nastoupí 1. září do 1. ročníku základní školy. Letos jich je 13.
Loučení proběhlo na dvorku za účasti rodičů i prarodičů. Děti se velice snažily, i přes teplé počasí. Přednesly básničky, zazpívaly písničky, zatancovaly lidové tanečky na Řemesla a tradiční velice oblíbenou "Pátou".
Čtyři děvčátka pomáhala provázet programem. Děti také vyslovily svá přání, čím by chtěly být, až budou velké. Čtyři paní učitelky ve školce, jedna ve škole, čtyři zedníci, jeden řidič na dovážení materiálu, jeden hasič, jeden policista a jeden "pizzař" = skvělá sestava!
V závěru děti přednesly "Slib předškoláka". Poté byly pasovány na školáky. A byly jim předány dárky pro vzpomínku na léta prožitá v mateřské škole.
Dětem se nechtělo moc domů, tak ještě vyzvaly své rodiče na Kominíčka, Ševce a Pátou.
Až odbyla "pátá" i na věži, tak se začali všichni rozcházet.
Krásnou a sladkou "odměnu za předškoláky" (říkaly děti) dostaly spolu s kytkami i všichni ze školky, co o děti pečují. Děkujeme!
Druhý den čekal děti ve školce zmrzlinový dort.
Balíková Vlasta

Vítání občánků 6. 6. 2021

S velkou radostí děti ze školky vítaly nové občánky. Přednesly jim básničky o miminku, popřály rodičům krásné dny s děťátkem. Tři malé sudičky jim rovněž popřály krásný život plný hezkých chvil, hodně úspěchů a hlavně zdraví.
Na závěr zazpívaly "Mravenčí ukolébavku".
Balíková Vlasta

Týden dětí

Týden dětíVe školce slavíme Den dětí každý rok. Děti hrají různé hry, tancují, zpívají, soutěží. Starší děti si povídají i odětech z celého světa. Doma s rodiči vytvořily kamráda nebo kamarádku z jiné země. Společně "upekly" pro všechny děti dort.
Balíková Vlasta

Předškolní děti a distanční vzdělávání

Předškolní děti a distanční vzděláváníOd 1. 3. do 11. 4. 2021 probíhalo u předškoláků povinné vzdělávání distančně. V naší školce to bylo formou elektronickou, formou e-mailů, ale i formou tištěnou - "dopisy" do poštovní schránky.
Úkoly byly vybírány nejen podle ročního období, ale hlavně tak, aby děti bavily, aby je udržely v pozornosti, aby je plnily děti s radostí.
Vymalovánky, grafomotorika, hádanky, doplňovačky, hledání číslic, písmenka - postav svoje písmenko z čehokoliv, hledání rozdílů, dětské sudoku, labyrinty - hledání cesty, orientace v prostoru - jedna maminka vymyslela i motivační hru - "Cesta za bonbóny" - nahoře, dole, vpravo, vlevo, uprostřed, mezi, před, za, atd.; najdi svoji hračku; úkoly z pracovního sešitu Kuliferda.
Děti i vytvářely - na smrtnou neděli smrtku (jako zápich); na sv. Řehoře čápa (máme nádhernou zahrádku s čápy); na Velikonoce - vyfouklá vajíčka, a zajíčka z ponožky a rýže; posledním úkolem byl ptáček polepený látkou.
Děti plnily i pohybové úkoly - Čáp ztratil čepičku, hledací hra - najdi předmět, hračku a pojmenuj, kde leží; hmatová hra - poznej svoje hračky podle hmatu; házení do dálky a na cíl (míčem do koše); tvoření prvního písmenka ve svém jméně v přírodě (z kamínků, kůry, kytiček, písku apod.); Jarní hra s házecí kostkou - plnění úkolů o jaru; a také zkouška "bobřík mlčení" - vydrž 1 hodinu nemluvit, dorozumět se za pomoci rukou a nohou.
Děti říkaly, že všechny úkoly byly lehké, až na jeden. A to se shodly všechny děti a také rodiče. Asi všichni uhodnete. Ano, byl to "bobřík mlčení". Chtěla jsem trochu (aspoň na hodinku) od štěbetání dětí ulehčit rodičům... Ale nevyšlo to.
Děkuji touto cestou rodičům, kteří se svými dětmi plnili úkoly na sto procent; a ještě stíhali (jako zpětnou vazbu) posílat fotografie z plnění úkolů.
Doufám, že si aspoň trochu udělali obrázek o tom, co všechno se s dětmi ve školce dělá, co se dětem nabízí.
Balíková Vlasta

Jarní zahrádka i školka

Jarní zahrádka i školkaDěkuji dětem a rodičům za krásně vyzdobenou zahrádku. Je na co koukat.
Školku zkrášlily i pracovnice školky.
Balíková Vlasta
(klikněte na obrázek a otevře se Vám vždy fotogalerie)

Pohádka "O ztracené rukavičce"

Pohádka Divadlo "Děti dětem".
S pohádkou O ztracené rukavičce jsme pracovali téměř celý týden (připomíná dětem pohádku O budce). Zaujala děti tak, že jsem jim nabídla, aby ji zkusily zahrát. Zahrály ji a úplně samy - jen s malou nápovědou. Vymyslely si do pohádky ještě nová zvířátka - k myšce Hrabalce, žabce Kuňkalce, zajíčku Hopsálkovi, lištičce Zrzečce, medvědu Brunďovi přibyla ještě veverka Čiperka a vrána Popleta. Dědeček byl taky výborný! Ač postavy menší, hlas měl opravdu silný, až zvířátka utekla. Dvě vypravěčky - nebyly jen vypravěčky - ale i režisérky. Svým vyprávěním celou pohádku pěkně řídily.
Hned druhý den pozvaly mladší děti s paní učitelkou do "divadla" na pohádku. Zahrály ji hned dvakrát. Velký potlesk je velice potěšil.
Balíková Vlasta

V kostele u jesliček 19. 1. 2021

V kostele u jesliček  19. 1. 2021Každý rok se děti chodí do kostela rozloučit s jesličkami. I letos jsme jesličky navštívili.
Děti zazpívaly koledu "Půjdem spolu do Betléma". Prohlédly si jeskyni, ve které se Ježíšek narodil. Pojmenovávaly svatou rodinu, všechny postavičky v Betlémě; hlavně tři krále s jejich dary pro Ježíška.
Poté si děti prohlédly celý kostel, výzdobu, obrazy. V lavicích zazpívaly Koledu "Narodil se Kristus Pán". A tak se rozloučily s jesličkami.
Balíková Vlasta

Tříkrálová koleda ve školce

Tříkrálová koleda ve školceDěti se po celý týden seznamovaly s tříkrálovou koledou. Proč tři králové přišli, že jim ukázala cestu velká hvězda - kometa, co přinesli Ježíškovi za dary, kdo to byl Herodes. Při tom všem si vyrobily královské koruny, které si velice hezky nazdobily. Mladší děti přišly za staršími dětmi - zazpívaly jim koledu o třech králích. Společně se podívaly na příběh "Jak to bylo na Tři krále" ze souboru Chaloupka na vršku.
Paní učitelky vysvětlily dětem smysl Tříkrálové sbírky.
I ve školce jsme měli zapečetěnou pokladničku na tříkrálovou sbírku. Moc děkujeme rodičům, kteří přispěli na dobrou věc.
Balíková Vlasta
Vůně jehličí, světlo svíček a cukroví.
To vše patří k Vánocům
stejně jako sváteční atmosféra
a vlídné slovo.
Přejeme všem,
ať jsou letošní Vánoce těmi nejkrásnějšími.
A v novém roce 2021 pevné zdraví.

Děti a kolektiv zaměstnanců mateřské školy

Setkání se sestřičkou Františkou 21. 12. 2020

Setkání se sestřičkou Františkou 21. 12. 2020Sestřičku Františku už mnohé děti znají. Je milá, příjemná. Letos přišla opět s příběhem o příchodu Ježíška, ale v jiném podání. Zaměřila se na lidská srdíčka, na jejich "záchranu", aby byla pořád zdravá, dobrá - a to právě příchodem Ježíška. Děti aktivně pomáhaly s příběhem o putování do Betléma a o na narození Ježíška. Společně jsme si za doprovodu kytary zazpívali vánoční koledy - Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši a Narodil se Kristus Pán.
Nakonec předaly děti sestřičce poděkování, přání a vlastnoručně vyrobený vánoční dáreček.
Děkujeme za milé setkání.
Balíková Vlasta

Přání od dětí ze školky

Přání od dětí ze školkyDěti velice rády dělají radost. Zvláště v této složité době. Na sv. Martina, na Mikuláše a před Vánoci předávaly děti radost formou rozhlasového vysílání. Zazpívaly písničky a vánoční koledy a přednesly básničky k jednotlivým svátkům. Doufáme, že se to všem líbilo.
Taktéž vyrobily vánoční přání na obecní úřad, do základní školy; ale hlavně svým sousedům. Zahrály si na "pošťáky" a slíbily, že přáníčka vhodí do schránek.
Balíková Vlasta

Tradice a zvyky ve školce

Tradice a zvyky ve školceVe školkovém programu máme hlavně dodržování lidových tradic. Adventní doba přináší plno zvyků a tradic:
- tvoříme adventní věnečky, "pečeme" cukroví, rychlíme větvičky třešně - "barborky", následuje mikulášská nadílka,
povídáme si o sv. Ambrožovi a o luckách, zdobíme vánočně školku, vytváříme betlémy, pouštíme lodičky, rozkrajujeme jablíčko, vyrábíme dárky pro rodiče. Nestihli jsme si hodit pantoflem. Takže všichni ještě zůstaneme nejméně rok ve školce. Děti vyprávění o starých časech velice rády poslouchají; tradice a zvyky prožívají a dodržují.
Balíková Vlasta

Vánoční nadílka 16. 12. 2020

Vánoční nadílka 16. 12. 2020Ráno děti úplně samy připravily stolečky na vánoční hostinu. Celou třídu perfektně samy od sebe uklidily. A usadily se k vánoční tabuli. Zatím, bohužel, prázdné.
Překvapení nastalo až po svačině. Ty zvonky a zvonečky!!! Jak poznat, jak zní Mikulášův a jak Ježíškův? A zvonek volal a volal. Obavy dětí byly, ale zvědavost zvítězila! Děti se vydaly po lametových stopách za hlasem zvonečku. V I. třídě je čekala vánoční hostina - cukroví od maminek a dětský punč. (Viktorka podotkla, že je to svařák.)
A co dál? Kde je stromeček? Děti pátraly v umývárně, v lehárně. A zvoneček znovu volá! Až ve II. třídě vánoční koleda nadílku prozradila. Děti zazpívaly koledu "Půjdem spolu do Betléma" jako poděkování Ježíškovi. Rozbalily se dárky, jásalo se! A zkoumalo se, jak která hračka funguje, na co je. Děti byly spokojené. Hlavně malé holčičky s miminky.
Každé dítě dostalo domů barevný rámeček na svoji fotku. Krásné Vánoce!
Maminkám moc děkujeme za cukroví. Děti si pochutnávaly ještě odpoledne, i druhý den.
Balíková Vlasta

Vánoční jarmark

Vánoční jarmarkLetos jsou děti ochuzeny i o vánoční koledování na dvorku. Ale hlavně o vánoční jarmark, na kterém vždy předškoláci prodávali svoje výrobky a výrobky rodičů. Snad to trochu nahradil "samoobslužný" vánoční jarmark.
Je vidět, že rodiče chtějí pro své děti jen to nejlepší, že je ve všem podporují. A proto doma vyrobili vánoční dekorace a dárky, aby tak přispěli k vánoční radosti dětí.
Děti si denně prohlížejí jarmark, na kterém každý den přibývají nové věci. Navzájem obdivují a pochvalují výrobky svých rodičů i rodičů ostatních dětí. Vypráví, jak to doma všechno vyráběli.
A tak máme z toho všichni radost. Že děti mají zájem a že se výrobky dobře prodávají. Opět rodiče předvedli svou šikovnost, zručnost a nápaditost.
Děkujeme.
Balíková Vlasta

Mikulášská nadílka 7. 12. 2020

Mikulášská nadílka  7. 12. 2020 Letos zaznívalo školkou jen jemné zvonění. Zvonění mikulášské. Čertíkův "zlobivý" zvonek letos chyběl. Mikuláš na děti nezapomněl, ale přišel sám. I přesto byla nadílka moc pěkná. Mikuláš se na děti moc těšil. Nejprve se zeptal, zda jsou všechny poslušné. Některé děti se přiznaly, že to zlobeníčko někdy bylo. Ale Mikulášovi slíbily, že budou poslouchat své rodiče, i ve školce paní učitelky.
Mladší děti zazpívaly a zatancovaly Mikulášovi společně. Starší děti, i když na nich bylo vidět trochu obavy, se společně podporovaly a ve dvojicích, ale i jednotlivě Mikulášovi zazpívaly písničku nebo přednesly básničku. Mikuláš byl s dětmi spokojený, slíbil, že zase za nimi přijde a odměnil je všechny sladkou nadílkou a obrázkem Mikuláše.
"Mikuláš je hodný pán, nosí dětem marcipán.
A zlobivým brambory do tátovy bačkory."
Balíková Vlasta

Hrajeme si na čerta a Mikuláše

Hrajeme si na čerta a MikulášePřed mikulášskou nadílkou si i děti ve školce chtějí na čerta a mikuláše hrát. Povídáme si příběh o Mikulášovi. Proč chodí, proč s sebou vodí anděla a čerta.Starší děti nejdříve vytvořily Mikuláše, pak si postavily i peklíčko, vyrobily čerty, napsaly fiktivním písmem své "zlobeníčko" a taky je řádně "spálily". Na druhé straně vytvořily na tabuli pěkné nebíčko s andělíčky. Velice rády cvičí podle cvičitelky Míši "Bu bu bu" - jako čertíci. Naučily se básničky o Mikulášovi, čertovi i andělíčkovi. Tyto spolu s mladšími dětmi přednesly v místním rozhlase.
Mladší děti přišly jako Mikulášova družina i s andělíčkem i čertíkem ke starším dětem na nadílku. Starší děti jim přednášely básničky.
Balíková Vlasta

Světýlkování na sv. Martina 11. 11. 2020

Světýlkování na sv. Martina 11. 11. 2020Svatomartinský lampiónový průvod se letos nekonal. Proto jsme ve školce s dětmi vymysleli světýlka do oken.
Děvčátka vyzvala v místním rozhlase všechny v obci, aby si v den svátku sv. Martina rozsvítili světýlko v okně a při tom můžou poslouchat zvony, které vždy znějí po dobu trvání svatomartinského průvodu.
Děti si vyzdobily lucerničky ve školce. Rodiče některé děti s lucerničkou i vyfotili.
Balíková Vlasta

Sv. Martin ve školce

Sv. Martin ve školceSv. Martin ve školce probíhal jako každý rok. Příběh o sv. Martinovi prožívaly děti celé dva týdny. Rády si hrají na vojáka Martina, který se vrací z války a zachrání žebráka tím, že se s ním rozdělí o svůj plášť. Mimo jiné si děti hrají na koníky, tvoří podkovičky, staví město s bránou a hradbami, kreslí a vystřihují koně i sv. Martina, řeší úkoly - hledání pdkoviček ad. Akorát lampiónový průvod po vesnici chyběl!
Ale odkaz sv. Martina - umět se rozdělit, vzájemně si pomáhat, být na sebe hodní, nebýt lhostejní - se snaží děti dodržovat po celý rok.
Co se nám povedlo, bylo milé povídání Viktorky a Lilienky v místním rozhlase. Básničkou, pranostikou a příběhem připomněly sv. Martina a vyzvaly všechny ve vesnici, aby si rozsvítili za oknem světýlko za poslechu vyzvánění zvonů, které vždy znějí v době lampiónového průvodu.
Děkujeme rodičům, kteří tuhle světýlkovou chvíli s dětmi doma prožívali a zaslali nám i fotografii.
Balíková Vlasta

Pohádka Tři medvědi

Pohádka Tři medvědiTéměř dva týdny starší děti pracovaly s pohádkou Tři medvědi - vyprávěly, napodobovaly medvědy, třídily předměty podle velikosti, stavěly domečky - malé i velké, cvičily jako medvídci, tančily na písničku o medvědovi; ale také kreslily, tvořily medvědy z papíru (loutky), lepily, hrály hry: Na ztracenou Mášenku, Medvěd honí Mášenku, cesta Mášenky lesem - překážková dráha.
Na závěr Lilienka s Terezkou zahrály pohádku se svými loutkami ostatním dětem. Bez zábran vyprávěly celou pohádku, vzájemně se doplňovaly, měnily hlasy medvědů; vůbec nepotřebovaly žádnou nápovědu. Však také byly odměněny velkým potleskem.
Co je tak bavilo nejvíc? Zdá se, že úplně všechno. Docela si užily u hledání Mášenky. Hra je založena na pevné vůli. Kdo uvidí Mášenku, ostatním hned neprozradí a jde si mlčky sednout na koberec. Nevykřiknout "Já jsem ji našel!" - to je hodně těžké. Asi po čtyřech pokusech to už docela šlo.
Balíková Vlasta

Podzimní výstava v kostele 15.10.2020

Podzimní výstava v kostele  15.10.2020Posvícení se nekonalo, ale výstava podzimních plodů v kostele, která se koná v rámci posvícení, ano. Každoročně chodíme s dětmi tuto výstavu obdivovat, poněvadž i ve školce si o plodech podzimu hodně povídáme.
A jednak děti poznávají ovoce a zeleninu a jednak máme možnost vidět, jak maminky všechny tyto plody umí krásně naaranžovat.
Všude okolo se na nás smějí krásně vybarvená jablka, hrušky, hrozny, dýně, obilí, mák, ořechy, mrkev, cibule, brambory; trochu dělá dětem problém poznat semínka slunečnice; hrách a fazole děti poznají. Med od včeliček taky.
U čeho se taky děti pozastavily, byla stará váha.
Děkujeme za připomínku starých časů.
Balíková Vlasta

Posvícení ve školce

Posvícení ve školce"To je zlaté posvícení, to je zlatá neděle, přijeli k nám kolotoče, to se pěkně svezeme." Takto zpíváme písničku pro pěkné posvícení ve školce. Ale ani ty kolotoče nám nepřijely. Ve školce malí chlapi "jeli pro máji" a holčičky ji pěkně ozdobily mašličkami. Tanečky pod májí ve třídě jsme trošku Svatotereziánské posvícení oslavili. Povídali jsme si, že v tento den má náš kostel sv. Prokopa svátek, byl posvěcen a od toho je to posvícení.

Draci ve školce

Draci ve školcePo drakiádě ve vesnici byly některé děti smutné, že se nemohly zúčastnit. Proto jsem dětem nabídla "dračí" týden. A děti to velice bavilo. Vyrobily si papírové draky, skládaly draky z různých materiálů, na zahradě lítali jako draci a hlavně jsem chtěla, aby draka tvořily spolu s kamarádem, aby se naučily spolupracovat, umět se domluvit. Přijmout nápad druhého. A většinou se podařilo, protože  i ve školce vzniká mezi dětmi kamarádství. Vyrobeným drakům daly některé děti i jméno: Madlenka, Lilienka Březinová, Hallo Kitty, Daisy,Anetka, Kačenka Motlová, Ariela, Mak, Filoušek.
Balíková Vlasta

U Valášků 9. 10. 2020

U Valášků 9. 10. 2020V současné době je vzácné uvidět naživo domácí zvířátka, i když žijeme na vesnici. Ale my jsme si opět domluvili návštěvu k Valáškům. Viděli jsme samé opeřence - několik druhů hus, kachen; slepice, černé kohoutky, krocany, krůty a perličky. Někdo řekl:"To jsou kokodáky." Perličky nás přivítaly dost hlučně; překřičely všechny děti. Líbili jsme se jim nebo nelíbili? Kdoví?
Nejvíce se dětem asi líbily kachničky mandarínské - menší, krásně vymalované a předváděly se v bazénu. Husy ukázaly, jak pěkně chodí v řadě za sebou. Zaujaly nás také velké husy - šedě vybarvené a na hlavě měly něco jako zaoblený růžek směřující dopředu. A jak se krásně nesly!
Bylo se na co dívat a taky poslouchat. Děti nakonec zaujaly dvě stružky vyhloubené vodou, které přeskakovaly.
Moc děkujeme Valáškům za pěkný zážitek.
Balíková Vlasta

Podzimní zahrádka...

Podzimní zahrádka...Letos jsme si mysleli, že to bude pro rodiče oříšek - vyrobit do zahrádky houbu! Ale jak zjišťujeme, poradí si se vším. Zdá se jednoduché houbu vyrobit, ale musí se brát v potaz, že bude v zahrádce celý podzim. A co s ní udělá slunce, vítr, déšť, později už i mrazíky. A přece máme zahrádku plnou houbiček, hub a stále přibývají.
Vždy, když jdeme s dětmi na vycházku, tak pokaždé stojíme docela dlouho u zahrádky a opětovně děti sdělují, z čeho, jak a kdo houbičky vyrobil.
Děkujeme rodičům za pěknou výzdobu.
Balíková Vlasta

Děti a zahrada

Děti a zahradaCo mají děti ve školce nejraději? Určitě pobyt na zahradě. Jednak kvůli zahradním prvkům - raketa, rovnovážná lávka, lanové průlezky (parkur), velká skluzavka ("Ta je hodně super!" řekl jeden nový chlapec), odpočinkové lehátko, lávka do vrchu, houpačky, ale i terasovitý terén. Což je pro přirozený pohyb dítěte to nejlepší. Beze strachu zdolávají srázy nahoru i dolů.
Děvčátka, ale i někteří chlapci, využívají hlavně skalku, kde je láká vůně máty, kterou už bezepčně poznají; mateřídouška, květy afrikánů. "Vaří" různé pochoutky, která umí krásně nazdobit. A umí nazdobit i sami sebe. Hlavně chlapci využívají horní travnaté hřiště na hry s míčem a s kruhy. V zimě na klouzání.
Mladším dětem vyhovuje dolní prostorově menší zahrada, kde je pískoviště, malá skluzavka, vláček a houpadlo, velká stavebnice plastových kytek. Dvorek využívají k proběhnutí a kreslení křídou. Občas je paní učitelky vezmou na návštěvu na horní zahradu.
Balíková Vlasta

Začátek...

Začátek...Jako každý rok, a ani se nemůžeme divit, je začátek roku ve školce trochu plačtivý. Celé dopoledne bez maminky, nové paní učitelky, hodně dětí, dodržování pravidel, více se postarat sám o sebe. A to oblékání! Uklízení hraček! Je to na jednoho človíčka docela dost. Ale jsou tu paní učitelky, které dětem zpříjemňují pobyt ve školce; hlavně je pochovají, mají pro děti připravené úplně jiné hračky než mají doma, malují s dětmi, tancují, zpívají, aby děti na to "smutno" po mamince zapomněly. A druhý týden už je veselejší; děti ví, že jsou ve školce na chvíli a proto, aby maminky a tatínci mohli chodit do práce, aby se poznaly s novými kamarády a aby se naučily něco nového.
Balíková Vlasta

RYCHLÝ KONTAKT

Kontaktní adresy:

obrázek
ZŠ a MŠ Únanov
Únanov 56
671 31 Únanov

ID datové schránky:
ybvmip7

E-mail:

ZŠ: zs.unanov@skolyjm.cz

MŠ: msunanov@seznam.cz

ŠJ: jidelnazsunanov@email.cz

Www:
www.skolaunanov.cz

Telefony:

ředitelství školy
515 228 626

školní družina
515 265 561

školní jídelna
515 265 561

mateřská škola
515 228 623

NÁVŠTĚVY

Statistika

TOPlist

AKTUALITY ZŠ

Ovoce a zelenina do škol

Ve 42. týdnu se mohou děti těšit na mandarinku. Dodávky ovoce a zeleniny probíhají ve čtrnáctidenních intervalech. Více informací naleznete v sekci Projekty.

Mléko do škol

Ve 42. týdnu mohou děti ochutnat Bovýskovo mléko a Bovýskův čerstvý sýr. Dodávky mléčných výrobků probíhají ve čtrnáctidenních intervalech.

AKTUALITY MŠ

Ukončení protiepidemických opatření

Od 20. 10 2021 bude v MŠ opět plný provoz. Více informací naleznete v sekci Informace pro rodiče.

Nejnovější informace

Aktuální informace týkající se Mateřské školy najdete v sekci Informace pro rodiče
Domů
Základní škola Únanov
Mateřská škola Únanov

Created by © 2015 - 2021ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign