logotyp

Archiv událostí 2015 - 2016

Upozornění!

Změna provozní doby v mateřské škole od 1. 10. 2015 od 6.15 do 15.45 hod.

Dýňové dobroty - 6. 10. 2015

Dýňové dobroty - 6. 10. 2015

Co všechno se dá z dýní dobrého připravit?

To nám předvedly maminky dětí ze školky. Ochutnávka dýňových dobrot byla bohatá. Cuketové placky, perník s dýní, dýňová bábovka, americký koláč s dýní, kakaová buchta s dýní, americký koláč Pumpkin Pine, pečená dýně hokkaidó s bramborem na bylinkách a pomazánka z červené řepy. Taky se mezi dětmi objevila Emička s krabičkou plnou hrozinek a dýňových semínek a nabízela všem dětem.
Děti si na dobrotách od maminek pochutnávaly ještě druhý den po svačině. 

Během ochutnávky si děti s maminkami a tatínky mohly vyrobit dýňové zápichy. Předvedly, jak umí zacházet s nůžkami a lepidlem. Také si mohly vymalovat dýňové vymalovánky.

Bylo to příjemné odpoledne celé dooranžova. Děti byly spokojené v doprovodu svých rodičů; a doufáme, že rodiče taky.

Balíková Vlasta, učitelka

Dýně do zahrádky - 6. 10. 2015

Dýně do zahrádky - 6. 10. 2015

I když nám velmi suché léto naznačovalo, že letos bude dýní pomálu, přesto maminky s dětmi dýně na zkrášlení školkové zahrádky přinesly.  A opět nezklamaly. Předvedly, jak jsou kreativní, jak si umí spolu s dětmi vyhrát a vytvořit dýňové lampičky všeho druhu. Objevily se krásné vyřezávané obličeje, sova, s květinami, hvězdičkové, s mašličkami.

Přejeme si, aby nám zahrádku dlouho zdobily a svítily dětem a všem kolemjdoucím pro radost.

Balíková Vlasta, učitelka

Výstava v kostele - 13. 10. 2015

Výstava v kostele - 13. 10. 2015

Hurá, už je podzim …  i myška hledá zrníčka a my hledáme s ní… Porovnáváme, ochutnáváme a malujeme různé podzimní plody – jablíčka, hrušky, oříšky, dýně. A také jsme společně oslavili posvícení. Upekli jsme koláče. Připravili jsme se na kolotoče a zatancovali pod májí. To je zlaté posvícení …  Prohlídkou výzdoby z úrody v místním kostele svatého Prokopa, která je pokaždé jiná a na kterou vždy přispějí i děti z MŠ svými výrobky, jsme celý tematický blok pěkně ukončili.

Vybíralová Zdeňka, učitelka

Charitativní sbírka

Každoročně nás oslovuje Fond Sidus - vracíme dětem úsměvy - abychom se spolu s Vámi rodiči zapojili do sbírky na podporu léčby mnoha dětských pacientů. Zakoupením hry "Světoví lepíci" nebo přívěsku se zvířátkem v ceně 40,- Kč na tuto sbírku přispějete. Děkujeme.

"Hudba pro radost" - 26.10.2015

Vystoupení plné písniček, skladbiček, hudebních hádanek.

Mgr. Břetislav Vojkůvka (zpěv – tenor) zpíval dětem za doprovodu Evy Vlasákové (klávesy) dětské písničky a vyprávěl dětem své příběhy o zvířátkách, co má doma.

Děti se učily poslouchat hudbu a vnímat text. Dětské písničky a skladbičky jsou doprovázeny obrázky; mají různou náladu, děj.

Děti byly velice aktivní; předvedly, že znají velice dobře pohádky. Nejen z večerníčků, ale i ty filmové. Hlavně písničky z těchto pohádek. Poněvadž celé vystoupení bylo založeno na dětských a pohádkových písničkách.

Děti nejen zpívaly, ale i tancovaly a pohybem vyjadřovaly náladu písniček a melodií.

Zazněly písničky: Zajíček, Kačenky, Želví máma, Kočka v obláčku, Jarní slunce, Ptačí písnička.

Skladbičky: Bleší kankán, Kašpárek muzikant, Veselý Mozart,…

Melodie z Večerníčků: Rozvíjej se, poupátko; Bob a Bobek; Tři oříšky pro Popelku; Statistika

Vystoupení přineslo dětem určitě ně radosti, tak jako je uvedeno v jeho názvu „Hudba pro radost“.

 

Balíková Vlasta, učitelka

Adventní odpoledne s rodiči – 24. 11. 2015

Adventní odpoledne s rodiči – 24. 11. 2015

Děti se už v předstihu chystají na vánoční dětský jarmark. Aby bylo co prodávat, musí se i vyrábět. Všechno si ve školce na jarmark vyrábíme sami. Od loňského roku si zveme na pomoc i rodiče. Během roku nám někteří přináší „zajímavé“ materiály, které bychom mohli i zužitkovat – různé kartonové rolky, polystyrénové výlisky, prázdné kapsle od kávy, skleničky od dětské výživy, přírodní materiál – šišky, semínka, apod.

A my přemýšlíme, co z toho?

Vždycky to dobře dopadne. Vznikají svícinky, malé vánoční stromečky, andělíčci, zvonečky, přáníčka, podložky, atd.

Odpoledne s rodiči bylo příjemné. Děti to s maminkami velice baví. Ukážou, jak jsou zručné a jak se chtějí do vyrábění zapojit, aby měly, co prodávat. Maminky mohou sledovat jejich prstíky a nápady ve zdobení – třeba zvonečku. Nebo tvoření korálkových ozdob. A také zpracování slaného těsta. Určitě i maminky najdou v našem společném vyrábění nějakou tu inspiraci. A poznají jednu z každodenních prací s dětmi v MŠ.

Balíková Vlasta, učitelka

Mikulášská nadílka 4. 12. 2015

Mikulášská nadílka 4. 12. 2015

Měsíc prosinec je v mateřské škole nejkrásnější. „I když nezačíná zrovna vesele“ – říkají si děti. „Přežít Mikuláše a čerta a máme vyhráno“.

Děti se na tuto tradici, Mikuláše a čerta, chystaly ve školce už celý týden. Kreslily, lepily, vystřihávaly Mikuláše, čerta i andělíčky.

Povídaly si, jaký čert je – samozřejmě chlupatý, černý, špinavý, má rohy, dlouhý jazyk, kopyto, ocas, řetěz, pytel atd.

Oproti tomu Mikuláš je hodný, čistý, má bílé vousy, velkou „čepici“. Má rád děti a děti jeho. Přivedl si s sebou na pomoc nejen čerta, ale i andělíčka.

Nejen Mikuláš, ale i čert věděl, koho pochválit a kdo má u nich nějaký ten vroubek.

Mladší děti zazpívaly Mikulášovi písničku společně; starší děti se s Mikulášem chytily za ruce a společně si slíbily, co je třeba vylepšit. Mikuláš dětem připomněl, že mají poslouchat i tatínka i maminku, a taky ve školce. A hlavně být na sebe hodní, mít se rádi. A když už se něco nepěkného stane, tak se umět omluvit, odpustit si. Potom všechny děti pohladil.

Všechno tedy nakonec dobře dopadlo. A čert – ten odešel s prázdnou. Ostatně – jako každý rok.

Balíková Vlasta, učitelka

Vánoce ve školce 15.12.2015

Vánoce ve školce 15.12.2015

V úterý 15.12.  ráno děti ozdobily vánoční stromeček . Některé ozdoby si dokonce vyráběly samy.      „A co dárečky?“ ozývalo se ze všech stran. „Zkusíme zazpívat nějakou koledu a otevřeme okno a třeba….“ odpověděla paní učitelka. Děti odcházely ze třídy s napětím, jestli vážně Ježíšek přijde.    „Cink, cililink  !!!!“ A je to tady. Děti šťastně vcházely do třídy, odkud se ozývalo zvonění, kde svítil stromeček. Na kluky a holčičky čekaly nejen dárečky - hračky a stavebnice, ale i krásně prostřený vánoční stůl s cukrovím, které pekly maminky.
Děti si vánoční nadělování ve školce náramně užily.                                                                                                                                                                    V pátek 18.12. děti dostaly letos poslední dáreček v podobě Vánoční pohádky divadla Rolničky z Hodonína.                  Krásné Vánoce! Marie Vlčková,učitelka

5. Svatomartinský lampionový průvod 13.11.2015

5. Svatomartinský lampionový průvod 13.11.2015

Pro letošní lampionový svatomartinský průvod jsme se sešli v pátek 13. 11. v 16 hod na hasičském cvičišti. Zahájení proběhlo v tradičním duchu - příjezd sv. Martina s družinou za zvuku impozantní hudby, přivítání Martina svatomartinským vínem a rohlíčky. Tradiční bylo i vystoupení dětí ze školky a krátká legenda o dobrosrdečnosti sv. Martina.

Novinkou a velkou atrakcí byla nabídka pro děti svézt se na některém z koňů Martinovy družiny. K dispozici bylo šest koňů, z toho jeden hucul a jeden poník. Každý si tedy mohl k jízdě vybrat koně podle své odvahy. Tato činnost byla doplněna dalšími „Martinovými zkouškami“- slalom na dřevěném koníkovi a hod kroužkem na meč. Všechny děti po zdolání těchto zkoušek dostaly medaili a perníkový balíček od Martina.

Lampionový průvod byl obohacen o ohňové louče a více bylo i lampionů, které letos krásně zářily při ztemnělé obloze. V MŠ čekaly na všechny účastníky průvodu teplé nápoje a martinské rohlíčky. Významná byla chvíle na školním dvorku pro setkání a popovídání si mezi všemi přítomnými, známými a přáteli.

Poděkování patří kolektivu mateřské školy, obecnímu úřadu, maminkám, panu kameramanovi, Marušce Klempové a jejím přátelům, policistům za uzavření dopravy v průběhu průvodu a v neposlední řadě všem zúčastněným.

Divišová Olga, učitelka

Vánoční jarmark 10. 12. 2015

Vánoční jarmark   10. 12. 2015Půjdem spolu do Betléma, duj daj duj daj dá ... zpíváme si vesele a při tom vyrábíme různé věcičky na jarmark. 10. 12. dopoledne ještě upečeme vánočky a doladíme hlásky na odpolední vystoupení. Jsme trošku v oslabení, nemocím podlehly některé děti. Vyzdobíme celou školku a zbožím obložíme stolečky v jídelně na vánoční jarmark. Předškoláci - prodavači, ti už se těší, jak budou nabízet a prodávat. Vystoupení dětí se povedlo. Malých dětí bylo sice málo, ale zpívaly bez ostychu. Koledy i básničky říkaly děti s chutí. A k chuti zde bylo i cukroví od maminek, školkové pomazánky, čaj i punč. Zakoupením výrobku z Chráněných dílen Znojmo - svíčky, chňapky, můžete udělat radost svým blízkým. Na jarmarku bylo živo, někteří prodavači se tak činili, že i když rodiče měli plné ruce zboží, nemohli odejít, až bude prodáno!

Vybíralová Zdenka, učitelka

Krásné vánoční svátky plné pohody, klidu, spokojenosti a vzájemné úcty.
Do nového roku 2016 hodně zdraví, štěstí, lásky a porozumění.

Za kolektiv mateřské školy přeje všem Balíková Vlasta, učitelka MŠ

Děkujeme všem, kteří se podíleli na dění v mateřské škole. Těšíme se na další spolupráci.

 

Divadlo ve školce - 5. 1. 2016

Divadlo ve školce - 5. 1. 2016

Sotva jsme si popřáli s dětmi hezký nový rok, čekalo na děti překvapení. Přijelo maňáskové divadlo z Hodonína s pohádkou Krtek a kolo. Děti se těšily na čarodějnici Šinkabřinku a popleteného čaroděje Koloděje. A ti opět nezklamali. Vyváděli neplechu a vymýšleli nová alotria. Ale nezklamal ani krteček se zvířátky. Nedobré skutky čarodějnice a čaroděje byly odhaleny. Zvítězilo kamarádství a vzájemná pomoc.
Prasátko se naučilo uklízet a třídit odpadky. Dva chlapci ze školky mu totiž vysvětlili, že je to „proti zákonu“ když neuklízí před domečkem a netřídí odpadky.
Divadélko si ze všech nejvíce užily ty nejmladší děti. Jakákoliv písnička nebo melodie je zvedala ze židliček a tančily, tleskaly, zpívaly. Nebály se hovořit s maňásky, pohladit si Kašpárka.

Balíková Vlasta, učitelka

Tříkrálová koleda - 6. 1. 2016

Tříkrálová koleda - 6. 1. 2016

Ve školce panuje po vánočních svátcích velmi dobrá nálada. Děti si hrají s novými hračkami, nosí ukazovat a vypráví, jaké hračky dostaly doma.
Po celý týden si zpíváme koledu o třech králích, vyrábějí se královské koruny. Ale ze všeho nejraději děti poslouchají a pak také samy vyprávějí příběh o putování třech mudrců do Betléma, jimž se na nebi zjevila hvězda, o králi Herodovi a Ježíškovi.
Hrajeme různé hry – Na kometu, Moje hvězda – děti vytváří hvězdy z různého materiálu (z víček, pastelek, šátků, přírodnin ad.).
V závěru týdne děti tři krále namalovaly na výstavku pro rodiče. Zároveň si tak procvičily kresbu postavy (což ještě některým dětem dělá problém).
Ve středu 6. 1. 2016., se všechny děti ze školky vydaly na tříkrálovou koledu. Na obecní úřad.
Do základní školy pokračovaly jen starší děti. Všem popřály zpívanou tříkrálovou koledou pěkný nový rok. A dostaly jako každý rok něco na mlsání.

Balíková Vlasta, učitelka

Návštěva 1.třídy v ZŠ

Návštěva 1.třídy v ZŠ

Ve škole nás přivítala paní učitelka Brdová a plná třída usmívajících se prvňáčků. Školkové děti se mohly posadit mezi ně do školních lavic a ani nedutaly. Prvňáčci se prý nemohli dočkat, až nám předvedou, co se za I. pololetí ve škole naučili. Čtení, malování, zpívání, soutěživé hry s písmenky, čísly, početními příklady – velmi mile nás překvapili. Právě se učili psát a znát písmenko „j“. Našli je všude – ve slabikách, v zastřených obrázcích na interaktivní tabuli a také mezi všemi písmenky na hromádkách na stolech.
Paní učitelka je velice chválila, že jsou všichni snaživí. A taky jsme se přesvědčili. Čisté sešity, upravené - a písmena jak namalovaná. Děti si dávají záležet.
Poděkovali jsme za velice pěknou návštěvu a pozvali jsme prvňáčky do školky s prvním vysvědčením.
Ve třídě paní učitelky Brdové je cítit velice příjemné klima – pohoda ze strany dětí i ze strany učitelky. Děti respektují dohodnutá pravidla, jsou ukázněné, je vidět, že je škola baví.
Ve školce jsme si s dětmi o návštěvě v 1. třídě povídali. Dětem se nejvíce líbila hra „Na lovce“ za použití plácaček na mouchy. Chtěly si zahrát hru na procvičení laterality – pravá, levá. A kupodivu jim to šlo velice dobře.
Už se těší, jak si se svými kamarády pohrají.

Balíková Vlasta, učitelka MŠ

Sběr starého papíru

Sběr starého papíru proběhl 25. 9. 2015.
S dětmi si povídáme o výrobě papíru i o recyklaci papíru i ostatních věcí.
Do sběru se zapojilo 34 dětí a přinesly 2 591 kg papíru.

1 oddělení:
1. Lidunka Vybíralová 230 kg
2. Martinek Karel Hůsek 134 kg
3. Patriček Šimák 104 kg

2 oddělení:
1. Dominiček Vala 413 kg
2. Štěpánek Vybíral 230 kg
3. Lucinka Rykrová 151 kg

Děti dostaly odměny a všichni příští rok chtějí přinést ještě více a šetřit naši přírodu. Rodiče pomáhejte svým dětem myslet na přírodu a třídit a sbírat ...
Zdeňka Vybíralová, učitelka Mš

Návštěva Betléma v kostele 5. 1. 2016

Návštěva Betléma v kostele  5. 1.  2016

Ve školce zpíváme My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám ... A opravdu jdeme jako králové k jesličkám, kde leží Ježíšek - do našeho kostela svatého Prokopa. Děti obdivují veliký ozdobený stromek a celý Betlém, který vyrobil místní pan Vystrčil a před několika roky jej restaurovala dcera p. Vystrčila paní Šalomounová. Děti pozorovaly všechny postavy koledníků i tři krále, pastýře i ovečky a hlavně Ježíška, Marii a Josefa. A kdo Ježíška v jeskyni zahřívá? Oslík a kravička - říkaly děti :) Společně jsme zazpívali koledy Pásli ovce valaši, Půjdem spolu do Betléma a Narodil se Kristus Pán.

Vybíralová Zdeňka, učitelka MŠ

Masopustní veselice – 1.2. – 10.2.2016

Masopustní veselice – 1.2. – 10.2.2016

Tentokrát si děti masopustního veselí užívaly téměř celé dva týdny.

Seznámily se s masopustními zvyky a tradicemi, naučily se legrační básničky a písničky, vyráběly si masky a šašky. Naučily se hru: Maso – pust (při hudbě se tančí: na slovo „maso“ se pořád tančí, na slovo „půst“ děti přestanou tančit „zkamení“ – vytváří legrační sochy).

Na masopustní průvod po vesnici jsme se vydali v pátek 5.2. Nepříjemné větrné počasí nás neodradilo. V průvodu poskakovaly princezny, kočičky, kovbojové, rytíři, „spajdrmeni“, netopýři, piráti, pejsci. Děti si to užívaly, mávaly na kolemjedoucí auta. I paní učitelky si to užívaly – jako krásné Nastěnky a Marfušky z pohádky Mrazík.

Samozřejmě jsme šli zazpívat na obecní úřad, do obchodu k Brabcům a hlavně do základní školy. Školáci byli jaksepatří z takového průvodu překvapení. Děti z mateřské školy se předvedli v tělocvičně, kde si žáci ze školy užívali masopustní karneval. S úsměvem všichni poslouchali legrační básničky a písničky. Za odměnu dostaly děti sladkosti.

 

Masopustní veselice, veselá je převelice.

Lidé vodí po vesnici medvěda a medvědici.

Tancuj, tancuj,medvěde,

masopust se povede.

 

 Balíková Vlasta, učitelka MŠ

Kejklíř ve školce - 10. 2. 2016

Kejklíř ve školce - 10. 2. 2016

Vystoupení kejklíře Vlasty Dobiáše bylo tou nejúžasnější tečkou za masopustním veselím ve školce.

Kejklíř byl úžasný – předvedl svou šikovnost i pěkný přístup k dětem. Žongloval s míčky, s kužely; vystřídal diabolo, levitující koště, jezdil na jednokole. Při tom všem mu pomáhal jeho společník pštros Emil, který se dětem velice líbil a vždycky je rozesmál.

Děti byly taky úžasné – vůbec se nebály; ihned se s kejklířem skamarádily. Až tak, že mu jeden chlapeček řekl, že jde čůrat. (Asi aby na něho počkal).

Po celou dobu vystoupení děti kejklíři pomáhaly. Pořád měl děti kolem sebe. Pomáhaly mu při všem. Bubnovaly, tančily, cvičily, házely tyčky, míčky, dělaly mu oporu při jízdě na jednokole. Ale ze všeho nejvíc mu radily, jak se všechno dělá správně. Napovídaly mu nejen slovy, ale hlavně tělem. Když předstíral svou nešikovnost a nevědomost.

Kejklíř si je prostě získal okamžitě.

Na závěr dostaly děti balónkový dárek v podobě papoušků, pejsků, koníků, mečů, ad.
Balíková Vlasta, učitelka MŠ

Setkání se zástupcem Mysliveckého sdružení – 15. 2. 2016

Setkání se zástupcem Mysliveckého sdružení – 15. 2. 2016

Děti navštívil pan Wiezner Milan ml.

Co dělá myslivec? Touto otázkou započalo setkání.

„Střílí, stará se o les, hlídá les, stará se o zvířata. A tímto směrem se povídání ubíralo – jak se stará o zvířata. Hlavně v zimě – zakrmuje, kontroluje stav zvěře, musí dodržovat myslivecké předpisy, nestřílet zvířata jen tak.

Příprava na zimní práce probíhá po celý rok – budují se krmelce, suší se seno, sbírají se žaludy, kaštany, někdy taky jeřabiny.

Pan Wiezner seznámil děti i s prací mysliveckého kroužku v základní škole.

Poté za pomoci obrázků na interaktivní tabuli vyzkoušel děti ze znalosti volně žijících zvířat. Děti zvířata poznaly, akorát mají trochu zmatek v poznávání dravců – orel, poštolka, káně ad. – všichni jim připadají jako orel.

Dětem se velice líbila vycpaná zvířata, které pan Wiezner přinesl ukázat ze své sbírky. Vycpaného výra, kunu, veverku, srnce, dvě lebky srnců s parůžky. Děti si mohly vyzkoušet dalekohled, zatroubit na trubičku na domlouvání myslivců při honu. Jen brokovnici pan Wiezner dětem do rukou nepůjčil, i když byl o to největší zájem.

Od dětí zazněla otázka, jak se stát myslivcem. To znamená, že povídání se dětem líbilo a taková činnost by je zajímala.

Pan Wiezner nabídl dětem, že se mohou v základní škole stát členem mysliveckého kroužku – a tím myslivecká dráha začíná – poznávat živou i neživou přírodu a umět o ni pečovat.

Na závěr dostaly děti omalovánky a paní učitelky spoustu materiálu k tomuto tématu.

Věříme, že setkání bylo velice užitečné. Všem se líbilo.

 Balíková Vlasta, učitelka MŠ

Únanovský slavíček 23. 2. 2016

Letos jsme v naší mateřské školce vyhlásili školkové kolo únanovského slavíčka, které se konalo 20. 1. 2016. Rodiče dostali za úkol vybrat a nacvičit doma se svým dítětem písničku samozřejmě rozumně přiměřeně jejich věku a schopnostem. Porotci byly samy děti a vybíraly a přidělovaly hlasy, kdo se komu nejvíc líbil

Do školního kola postoupily tyto děti:

Za první třídu : Anežka Kosíková – Přiletěla vrána

                           Terezka Křupalová – Kalamajka

                           Vojtíšek Tumpach – Postavil jsem sněhuláka

                          Lukášek Besuch – Když jsem já ty koně pásal

Za druhou třídu :  Hanička Plačková – Šla Nanynka do zelí

                        Dominiček Vala – Posviť malá hvězdičko

                       Julinka Dočekalová - Holka modrooká

                       Filipek Toifl – Běžela ovečka

                        Nellinka Kubánková – Pod naším okýnkem

                        Štěpánek Vybíral – Já mám koně

                       Zuzanka Valehrachová – To je pěkné probuzení

Děti i ve škole byly velmi statečné a zpívaly s úsměvem. Byly odměněny potleskem jako na doopravdové pěvecké soutěži.

Vybíralová Zdeňka, učitelka MŠ

Loučení se zimou, vynášení smrtky - 11.3.2016

Loučení se zimou, vynášení smrtky - 11.3.2016
Této tradici se věnujeme v mateřské školy každoročně. Příběh ze seriálu Chaloupka na vršku „Jak se Andulka bála smrtky“ velice pěkně dětem tuto tradici přibližuje.
Na Smrtnou neděli se těší hlavně děvčátka. Vyrábí smrtku s velkou zodpovědností, dovedou se na tvoření pěkně domluvit. Tentokrát pomáhali i chlapci. Vyrobili svou vlastní smrtku. Kdosi prohlásil, že jejich smrtka vypadá jako pirát – o to měli větší radost. Děti si hrály na Zimu a Jaro, přetahovaly se lanem na zahradě. A vyhrálo jaro!!!  
Nacvičovaly písničky a říkadla o smrtce a příchodu jara:
„Smrt chodí po vsi, má velký vousy.                     
Už nemůže choditi, musíme ji nositi.                   .
Od města k městu neseme nevěstu,                      
Jestli nám nic nedáte, tak vám ji tu necháme.“
Smrtku vynesla děvčátka, vhodila ji do potoka. Na zpáteční cestu si děti nazdobily „májíček“ (symbol jara), který s veselou písničkou přinesli do školky chlapci.
„Přišlo jaro do vsi, kde jsi, zimo, kde jsi?
Byla zima mezi náma a teď už je za horama.
Hu, hu, hu, jaro už je tu!“

Balíková Vlasta, učitelka MŠ

Vítání občánků 13.3.2016

Vítání občánků 13.3.2016

Rok s rokem se sešel a máme tu opět vítání nových občánků. Děti z mateřské školy svým vystoupením mile překvapily. Chlapci ve svých básničkách popřáli rodičům k narození miminka a děvčátka jako sudičky předpovídaly dětem jen to nejlepší – zdraví, štěstí, lásku a spokojený život. Závěrečná písnička Mravenčí ukolébavka upoutala pozornost i všech miminek. Děkujeme rodičům, že nám byli nápomocni při učení básniček.

Slavnostní obřad byl velkým zážitkem pro rodiče, babičky a dědečky, kteří se ve velkém počtu na obřad dostavili.

„Je to jako pohádka, když začne život děťátka.

Přinese lásku, radost i smích, stane se pokladem rodičů svých…“

 

Balíková Vlasta, učitelka MŠ

Týden čtení rodičů dětem 14.3. - 18.3.2016

Týden čtení rodičů dětem 14.3. - 18.3.2016

Březen – „Měsíc knihy“ – nás vybízí věnovat se více knihám.

V rámci našeho projektu „Děti čtou dětem“ se nám osvědčilo i čtení rodičů dětem před odpoledním odpočinkem. Odvážné maminky se přihlásily; některé už dětem četly dříve, ale nabídly se i nové tváře. Maminky se velice dobře připravily – přinesly si své vlastní knížky. Připravily si s dětmi malé „soutěže“, které pak odměnily sladkostí nebo omalovánkou.

Pro děti to byly sváteční dny. Na pohádky od maminek se těšily. A čtení si pochvalovaly. Hlavně se jim líbilo, že se jim vždy podařilo maminky přemluvit na přečtení více pohádek.

A maminky rády přidávaly po pohádce i dětské říkanky a obrázkové čtení.

Maminkám za týden čtení děkujeme a věříme, že se k této spolupráci budeme i nadále vracet.

Balíková Vlasta, učitelka

Včelí království - p. Dobešová v MŠ 16. 3.

Včelí království - p. Dobešová v MŠ   16. 3.Jaro se pomaloučku probouzí i celá příroda. Ti nejvíc pracovití tvorečkové - včeličky už na kočičkách sbírají první pyl a nosí obalené nožičky - košíčky - do úlu. Z Mikulovic k nám do školky přijeli manželé Dobešovi a povídali o včelách medonosných. Proč létají a opylují. Opylování je jejich nejdůležitější práce. Med umí vyrobit jen včela dělnice ze sladkého nektaru. Včelí kluci trubci, ti udržují v úle teplotu. Včelí královna - matka, ta klade vajíčka do připravených voskových buněk - postýlek. O miminka se starají včelky krmičky. Včelí bojovnice, ty mají nastarosti obranu úlu. Děti si vyzkoušely různé včelařské pomůcky - kuklu, kuřák, rukavice. Podívali jsme se na pohádku Jak štěňátko ochutnalo med. A děti taky dostaly ochutnat včelí med, některé chodily stále dokola a lízaly a lízaly.
Zdeňka Vybíralová učitelka

Pirátská show 30.3.2016

Pirátská show 30.3.2016

 

Děti mají rády legraci, překvapení, hádanky, ale i trochu napětí; všechno si vyzkoušet a taky dostat nějakou odměnu. A to všechno obsahovalo vystoupení žongléra, kouzelníka a klauna Milana Ošmery „Pirátská show“.

Tu správnou atmosféru navodila hudba z filmu Piráti z Karibiku. Při pirátské show není nouze o nebezpečné kousky jako je žonglování s velikými noži, pro piráta není problém chodit po rozbitém skle, balancovat na volném válečku. Dětem je samozřejmě důrazně vysvětleno, že nebezpečné kousky mohou předvádět pouze piráti. 

Pak už to šlo jako na drátku – žonglování s čímkoliv si děti přály (balonky, talíře kužele), čarování z kouzelné krabice, s provázkem i kouzelnou hůlkou. Zvířátka vykouzlená z balónků si šťastní jedinci mohli odnést domů, nadšení vzbudily i kouzelné kostky. Létající talíře vyvolaly údiv v dětské tváři, hbité ruce žongléra nedovolily spadnout ani jedinému talíři.

Žertovnou formou zavedl děti do světa kouzel, samy děti se některých kouzel zúčastnily. Děti pomáhaly při žonglování, obdivovaly kuchařku Anežku točící s porcelánovým talířem i paní kuchařku, která mu talíře hází přes celou třídu. 

Vystoupení kouzelníka doprovázené emotivními reakcemi dětí potvrdilo, že tento způsob prožitkového učení a rozvíjení představivosti dětí se všem líbí.

V publiku se objevily děti v pirátském, poněvadž si chtěly na piráty hrát i ve školce. Vytvářely pirátskou vlajku, stavěly si pirátskou loď nejen z molitanové stavebnice, ale i ze šroubovací stavebnice za pomoci paní učitelky.
Balíková Vlasta, učitelka

 

Živý jarní pozdrav 21.3.2016

Živý jarní pozdrav 21.3.2016 21.3.2016

Živý jarní pozdrav nám přinesl Šimonek Illek spolu s maminkou. Malé králíčky a kuřátka. Děti se k nim chovaly velice pěkně a jemně. Vycítily asi křehkost kuřátek a plachost králíčků. Vydržely, i když se jich králíčci zachytily svými drápky.

Děkujeme, protože některé děti nemají možnost tato mláďátka uvidět naživo.
Balíková Vlasta, učitelka

Pálení čarodějnic - 25.4. - 28.4.2016

Pálení čarodějnic - 25.4. - 28.4.2016

Na čarodějnický týden se těší nejen děti, ale i paní učitelky. Je to jedno z témat, které se může prožívat se vším všudy. Už je dobré to, že děti i paní učitelky jsou v převlecích. Jsou si tak nějak blíž. Dělají si ze všeho legraci, všechno zlé odčarují, dobré přičarují, vaří si z bylinek lektvary na neduhy – na zdravé oči, bříško, nohy, ruce. Taky na dobré uši. Děti a samozřejmě i paní učitelky se vyřádí při čarodějnickém reji.

Děti si otevřely si kosmetický salon pro čarodějnice – někteří byly zmalovaní tak, že je asi maminka odpoledne nepoznala (samá pavučina, pavouk, netopýr na obličeji). Hrály pohybové hry: na slepou bábu, na oživování čarodějnic ad.

Nejdůležitější byla výroba čarodějnického koštěte. Košťata potřebují děti-čarodějnice, aby se dostaly na Skalnatou horu. Ve středu proběhly závěrečné čarodějnické zkoušky na horní zahradě. Házelo se koštětem do dálky, létal se slalom, zdolávala se Skalnatá hora nahoru i dolů, závody na košťatech.

Na pohoštění dostaly děti malé „hádě“ v rohlíku a přály si ovocný „sliz“. A hodně si pochutnaly!

Letos se na čarodějnické výzdobě podíleli i rodiče. Pomáhali dětem vyrobit nějakého toho čarodějnického pomocníka – kocoura, netopýra, hada, apod. Opravdu se jim vydařili! A děti byly rády, že se mohou pochlubit, jak je maminka nebo tatínek šikovný.
Balíková Vlasta, učitelka

 

Den matek

Den matek

Oslava Dne maminek proběhla i letos ve sportovním duchu. Předpověď nám slíbila slunečný den, tak jsme si obuli botasky a vyrazili jsme. Čtyři oslovené maminky již dopředu obdržely důležité obálky, které měly za úkol otevřít až na startu dne 10. 5. v 16 hod na parkovišti u koupaliště.

Po otevření dopisů a sestavení organizačního plánu, se skupina maminek a jejich dětí vydala po šipkách, které vytyčily paní učitelky, na trasu. V průběhu cesty děti plnily tyto úkoly:

-výroba čelenky

- zaskákat si skákacího panáka

- malování křídami

- hledej, co do přírody nepatří

- sestavování z přírodnin

- poznej rostliny kolem sebe

- zatancujte tanečky Cib cib cibulenka, Na zajíčka

V závěru se maminky a děti setkaly s paní učitelkami, kde krátkým pásmem písniček a básniček popřály maminkám k svátku.

Posledním úkolem bylo najít poklad, což se v mžiku dětem podařilo. V pokladu byly dárečky pro maminky a také sladká odměna pro děti.

Děkujeme paní Illkové za organizační pomoc a zdokumentování akce fotografiemi. Na fotkách jsme viděly, jak děti plnily úkoly aktivně, s nadšením a velice zodpovědně. Vždyť to dělaly pro své maminky.
Divišová Olga

Cyklo den 26. 5. 2016

Cyklo den  26. 5. 2016Byl krásný slunný den a my jsme se sešli na parkovišti u koupaliště. Zde bylo pro děti vše připraveno - různá šlapadla, dráhy na projíždění slalomu apod. Děti se dozvěděly jak bezpečně jezdit po silnici. Protože povídal dětem p. Vala z Cyklo klub Kučera, kterého neznají, poslouchaly a dobře reagovaly. Bylo to takové školení dětí o bezpečnosti na blížící se prázdniny. Je velmi důležité dětem připomínat správné chování na silnici, v přírodě, při koupání apod.

Výlet s tatínky 7. 6. 2016

Výlet s tatínky   7. 6. 2016I s tatínky jsme chtěli oslavit jejich svátek, proto jsme připravili výlet na kolech k lesíku a meteorologické stanici Kuchařovice. Jeli jsme po polní cestě. cestou necestou, jedeme za sebou ... krásně nám voněl rozkvetlý černý bez. Tatínků bylo pět a dětí osm :)  Šimonek Illek, Davídek a Adámek Heimlichovi, Lukášek Tomášek, Lidunka a Štěpánek Vybíralovi, Tomášek a Matýsek Vorbisovi. Děti šlapaly do kopců a byly fatk dobré. Sem tam jsme si odpočli a napili. Jelo se nám pěkně. Meteo-stanice Kuchařovice se jmenuje Rosnička. Jsou tam různé moderní měřící přístroje, které řídí počítače, ale i staré dobré osvědčené, řekli bychom muzejní kousky. Cesta domů byla z kopečka a tak jsme frčeli. Dětem se výlet líbil a věřím, že i tatínkům.

Loučení s předškoláky 16.6.2016

Loučení s předškoláky 16.6.2016 

Ahoj, ahoj, naše školko, musíme se rozloučit“.

Toto zazpívali předškoláci v den svého loučení se školkou. Pozvali své nejbližší, aby předvedli, co se dokáží za krátký čas naučit. Zpívali, tančili, přednášeli, dramatizovali oblíbenou písničku.

Poté paní učitelky pozvaly děti na vykonání zkoušky – na 4 úkoly – poznat své písmeno a podepsat se, spočítat geometrické tvary, ustřihnout poslepu lízátko a trefit se míčkem do pusy šaška. Za každý úkol dostaly pěknou odměnu.

Úkoly splněny, děti nastoupeny!

Představily se celým jménem a byly paní učitelkou za pomoci velké pastelky pasovány v krásné květinové bráně na školáky. Pro vzpomínku dostaly plno dárků včetně pohádkové knihy.

Rodiče je převlékli do absolventských triček a kšiltovek. Po společném focení – na každé oslavě musí být i něco dobrého na zoubek - byly děti pozvány na hostinu. Za zpěvu Únanovské školičky se přemístily do jídelny, kde na ně čekala krásná slavnostní tabule se jmenovkami, přípitkem a dvěma dorty.

Všechno má svůj začátek, všechno má svůj konec…

Paní učitelka Balíková poděkovala rodičům za spolupráci, kolektivu MŠ za svědomitou a náročnou celoroční práci. Rodičům popřála hodně trpělivosti a radosti z úspěchů jejich dětí. A dětem, ať je učení baví, hodné pány učitele a paní učitelky, nové kamarády a co nejvíce jedniček.

I tohle velice příjemné, ač trochu smutné i hodně veselé odpoledne skončilo.

„Ahoj, ahoj, milá školko, musíme se rozloučit,

Co jsme se tu naučili, jdem do školy zúročit.

Chcem se učit, číst a psát, taky hodně počítat.

Ahoj, ahoj, naše školko, měli jsme tě rádi moc.“

Balíková Vlasta, učitelka MŠ

Beseda s hasiči 24.6.2016

Beseda s hasiči 24.6.2016

A je tady konec školního roku a sním pravidelné setkání s místními hasiči. Letos nás pozvali do nové hasičské zbrojnice. Pan Tomášek a Hanzal nás provedli velkou budovou, povídali si s dětmi jak předejít požárům, kde všude mohou být hasiči nápomocní. Prozradili dětem, že umí odstranit i vosí hnízda. Poučili děti, jak se mají zachovat při požáru. Chlapci si vyzkoušeli zatěsňovat dveře vlastními tričky a všichni se schovat při požáru. Nejvíce se, ale dětem líbilo stříkání z proudnice, prohlídka hasičského auta a vyzkoušení helmy a ochranné masky. 

Na závěr hasiči popřáli dětem krásné prázdniny!!!   
Vlčková Marie, učitelka
                                                                                                                                                                                                

Krásné a pohodové prázdniny plné sluníčkových dní

přeje všem kolektiv MŠ Únanov

RYCHLÝ KONTAKT

Kontaktní adresy:

obrázek
ZŠ a MŠ Únanov
Únanov 56
671 31 Únanov

ID datové schránky:
ybvmip7

E-mail:

ZŠ: zs.unanov@skolyjm.cz

MŠ: msunanov@seznam.cz

ŠJ: jidelnazsunanov@email.cz

Www:
www.skolaunanov.cz

Telefony:

ředitelství školy
515 228 626

školní družina
515 265 561

školní jídelna
515 265 561

mateřská škola
515 228 623

NÁVŠTĚVY

Statistika

TOPlist

AKTUALITY ZŠ

Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání

od školního roku 2024/2025 bylo zveřejněno na úřední desce.

Ovoce a zelenina do škol

V 18. týdnu se mohou děti těšit na BIO DŽUS 100% jablko . Dodávky ovoce a zeleniny probíhají ve čtrnáctidenních intervalech. Více informací naleznete v sekci Projekty.

Mléko do škol

V 18. týdnu mohou děti ochutnat Bovýskovo žervé. Dodávky mléčných výrobků probíhají ve čtrnáctidenních intervalech.

AKTUALITY MŠ

Zápis do mateřské školy

proběhne v úterý 7. 5. 2024 v době od 15 do 16.30 hodin v budově mateřské školy. Informace jsou k dispozici v sekci Zápis do MŠ..

Nejnovější informace

Aktuální informace týkající se Mateřské školy najdete v sekci Informace pro rodiče
Domů
Základní škola Únanov
Mateřská škola Únanov

Created by © 2015 - 2023ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign