logotyp

Události

Velké poděkování...

Velké poděkování...Moc děkujeme p. Markovi za dovoz písku a tatínkům za přesun písku ze dvorku do pískoviště. S výměnou písku je to ve školce složité. Písek nejde složit rovnou do pískoviště. A tak se tatínci p. Sivera, p. Brounek, p. Pikart, p. Kovář, p. Princ a Matouš I. domluvili a písek převezli ručně ze dvorku do pískoviště. Škoda, že se nám nevyfotili.
Děti už se nového písku nemohly dočkat.
Balíková Vlasta

Den maminek 23. 5. 2023

Den maminek 23. 5. 2023Počasí nám zhatilo velice pěkně připravenou oslavu Dne maminek. Vydatný déšť nás donutil zůstat v budově a uspořádat oslavu ve třídě. Ale věříme, že se oslava maminkám, babičkám a všem ostatním líbila i tak.
Děti byly skvělé; milé básničky a písničky o maminkách a babičkách velice pěkně dětmi zazpívané. A společné tancování s maminkou? Sice trochu stěsnané, ale maminky si to viditelně užívaly. Tanečky - Mazurka, Veselá kráva, Ouky, kouky a Chytneme se za ruce - moc podařené. A malované kamínky? Zůstaly schované na zahradě až do druhého dne.
V jídelně čekalo překvapení nejen pro maminky v podobě vlastnoručně vyrobeného přáníčka od dětí, ale také sladké překvapení od maminek pro děti - linecké cukroví, perníčky, ovocné špízy, mufinky.
I přes to velice špatné počasí panovala po celé školce velice příjemná a veselá nálada. Na zahradě by bylo více prostoru, ale takhle si byli všichni nějak víc blízko.
Děkujeme maminkám za upečení cukroví pro děti.
Balíková Vlasta

Kamínkové odpoledne 11. 5. 2023

Kamínkové odpoledne 11. 5. 2023Malované kamínky jsme naplánovali s dětmi jako součást oslavy Dne maminek. Děti spolu s maminkami namalují kamínky, jaké se jim líbí. A děti tak budou mít další dárek k jejich svátku.
Děkujeme paní Kovářové, která pomohla toto příjemné odpoledne připravit. Přinesla i svoje malovací potřeby, předkreslila i vzorové motivy a hlavně všechny instruovala o správném malování a zalakování hotových kamínků.
Výtvory dopadly velice dobře; malování si všichni velice užili.
Balíková Vlasta

Čarodějnický týden 24. 4. - 28. 4. 2023

Čarodějnický týden 24. 4. - 28. 4. 2023Opět téma, které děti velice baví. Užívají si převleků, kouzlení, čarovného písma, vaření laktvarů, konzumování čarodějnických jídel a pití - např. čaj z muších nožek, pomazánku ze šlehané ropuchy, česnekovou šťávu ad. A na závěr tučné žížaly v rohlíku. Starší děti si vytvořily deník kouzel.
Vyvrcholením je čarodějnický rej na zahradě - létání na koštěti, slalom, let za vedoucí čarodějnicí, přetahování lanem. Ale také let na skalnatou horu - na kopec k velkým kamenům u lesíka. Cestou děti poznávaly kouzelné byliny, stromy, keře. Shlížely z kopce, co všechno vidí v dálce. Patriček našel zajímavou větev, chlapci se s ní chtěli vyfotit, že to jsou parohy (dáme si ji radši do zahrádky). Moc hezké dopoledne.
Po odpoledním odpočinku se podívaly na večerníčkový seriál "Malá čarodějnice".
Balíková Vlasta

Beseda se včelaři 26. 4. 2023

Beseda se včelaři 26. 4. 2023Paní Dobešová - včelařka z Mikulovic hodně chválila děti, že byly velice pozorné, v klidu, a hlavně, že hodně věcí o včelách věděly. Jak jsou včelky nejdůležitějším tvorem na Zemi.
Děti si očichaly voňavý včelí vosk, hledaly včelí matku, vyzkoušely si včelařské oblečení a náčiní, a hlavně se dozvěděly, jak včelky vyrábí med, jaké jsou jejich úkoly v úlu - kojičky, krmičky, dělnice, strážkyně, jak si uklízí svoje buňky. Také děti poznaly včelí nepřátele - rejska, sršně, vosy.
Paní Dobešová také dětem pověděla o včelařském kroužku v Mikulovicích (někteří kluci už se nadšeně hlásili). A o sobotní celostátní včelařské soutěži, kterou pořádají letos v Mikulovicích (zúčastní se 95 dětí).
Moc děkujeme za výstižné a zajímavé povídání.
(Pozn. děti si už povídaly o včelkách o jarních prázdninách)
Balíková Vlasta

Den Země 17. 4. - 21. 4. 2023

Den Země 17. 4. - 21. 4. 2023Co všechno děti o zeměkouli ví? Docela dost. Že se točí okolo slunce, proč se střídá den a noc; ale hlavně, že je potřeba pečovat o přírodu.
Prokázaly dobré znalosti ohledně třídění odpadků, barvy popelnic, kontejnerů - co do nich patří. Slíbili jsme si, že budeme v přírodě opatrní, hlavně v trhání kytiček - ponechají včeličkám. Pěkné znamení - děti našly mrtvého broučka a hned mu udělaly hrobeček.
Na oslavu Země se vydaly na náves, aby pro ni nakreslily dárky - sluníčko, kytky, trávu, čistou vodu, duhu, broučky, a další. Rovněž i na dvorku ve školce.
Balíková Vlasta

Divadlo ve školce 12. 4. 2023

Divadlo ve školce 12. 4. 2023I v této pohádce "Kašpárek a čaroděj" se ukázalo, že Kašpárek je chytřejší než čaroděj. Říká se, "s čerty nejsou žerty". A tak dopadl i čaroděj, který se s čertem zapletl. A kdo k tomu napomohl? No přece Kašpárek a Honza.
Divadlo "Kašpárkův svět" si děti oblíbily nejen kvůli pohádkám, kde vždy dobro zvítězí nad zlem, ale hlavně kvůli krásným velkým marionetám.
Už se těší na další pohádku.
Balíková Vlasta

Za pohádkou do školy 5. 4. 2023

Za pohádkou do školy 5. 4. 2023Velice rádi jsme přijali pozvání do školy na pohádku O Červené karkulce, kterou nacvičili žáci v dramatickém kroužku pod vedením p. uč. Fialové. Pohádka se dětem skutečně podařila. Nebály se, bylo jim pěkně rozumět. Úžasné legrační vsuvky!! Mile nás překvapily.
Po pohádce vystoupil pěvecký kroužek, vedený p. uč. Polákovou. Žáci zpívali velice hezky; pěkný výběr písniček. Byly to hlavně písničky z pohádek - ostatní děti hádaly, ve které pohádce písničky zazněly. Např. Ať žijí duchové, Princezna ze mlejna, Pohádky z mechu a kapradí ad.
V závěru se k pěveckému kroužku přidaly i děti ze školky. Zazpívaly si společně písničku o jaru.
Ještě jednou děkujeme za pozvání a velice milý zážitek.
Balíková Vlasta

Velikonoční dopoledne 5. 4. 2023

Velikonoční dopoledne 5. 4. 2023S krásnou a snad nejstarší technikou u nás - zdobení vajíček včelím voskem - přijela seznámit děti paní Šťavová z Plavče. Děti projevily velký zájem. Všechny si to chtěly vyzkoušet. Velice se snažily, byly soustředěné. A práce se jim dařila.
Děti si vytvářely vajíčka i z jiných materiálů. Zdobily je přírodninami a peříčky; inkoustem a zmizíkem; ze dřívek; vymalovávaly vajíčka s grafomotorickými cviky; polepovaly barevným papírem; barevnými písky nebo pastelkovými pilinami.
Se svými výtvory byly spokojené.
Děkujeme paní Šťavové za pěkné dopoledne, za její čas.
Balíková Vlasta

Vítání občánků 26. 3. 2023

Vítání občánků 26. 3. 2023Děkujeme rodičům, že nám vždy pomáhají připravit děti na vítání občánků. Básničky jsou docela náročné (dlouhé), ale vždycky to děti s pomocí rodičů zvládnou výtečně. Písničky se učí ve školce.
Jejich vystoupení je velice milé. Je to vždy pěkné překvapení pro rodiče nových občánků.
"Miminko se narodilo, přišli jsme mu přát,
aby zdravé, šťastné bylo. Dnes a napořád.
Vítáme tě mezi námi, malý človíčku,
ať tě zdobí v každé době úsměv na líčku."
Balíková Vlasta

Vynášení smrtky 24. 3. 2023

Vynášení smrtky 24. 3. 2023Jara už se nemůžeme dočkat. V zahrádkách pozorujeme rozkvétající kytičky, na komíně spravuje čáp hnízdo, sází se brambory, cibule... Ještě vynést smrtku a možná jaro nastane.
Děti vyrobí velkou smrtku, vytváří si malé smrtky, zpívají jarní písničky - Na jaře, Přišlo jaro do vsi, Nesu, nesu smrtku. Hrají taneční hry - Na Elišku, Na šáteček.
Smrktu nesou a vhazují do potoka děvčátka; zazpívají písničku Nesu, nesu smrtku, Smrt plave po vodě. Poté všechny děti nazdobí "májíček - létečko" barevnými stužkami.
Letos jsme se šli podívat za vesnici na vzácné koniklece. Mezi fialovými kvítky se objevil i jeden bílý. Připomněli jsme si, že tato rostlina je chráněná a nesmí se proto trhat.
Za zpěvu písničky Přišlo jaro do vsi nesou ozdobený májíček - létečko do vesnice chlapci.
"Nesu, nesu smrtku k zelenýmu čtvrtku.
Až tu smrtku odnesu, nové léto přinesu.
Smrťáka nesem s velikým nosem.
Smrtko, smrtko bílá, kde's tak dlouho byla.
U studánky, u hlubánky ruce, nohy myla.
Čím's je umývala? Červeným šátečkem, koláčkem.
Koláče ti sníme, tebe utopíme."
Balíková Vlasta

Rodiče čtou dětem 20. 3. - 24. 3. 2023

Rodiče čtou dětem 20. 3. - 24. 3. 2023Týden "Rodiče čtou dětem" mají děti velice rády. Zvláště ty děti, kterých maminky přijdou číst pohádku před odpoledním odpočinkem. Poněvadž to znamená "jít domů po obědě". Ale hlavně, že děti poznají nové pohádky. Třeba pohádka O oslí kůži, O Bobovi a Bobkovi - čtenou verzi, O Ledovém království, O ptáku Ohniváku, Honzíkovu cesta.
Jsme rádi, že si maminky našly čas a přišly pohádky přečíst.
Děti jim s radostí samy zabalily dárečky.
Balíková Vlasta

Návštěva v 1. třídě ZŠ

Návštěva v 1. třídě ZŠVe třídě nás přivítala paní učitelka Fialová. Prvňáčci už měli přichystané židle pro předškoláky, aby si vyzkoušeli sezení v opravdové vyučovací hodině.
Prvňáčci se pěkně hlásili a úplně všechno věděli. Hezky čtou, hezky píšou, hezky přednášejí. Samé jedničky na vysvědčení si určitě zasloužili.
Ani předškoláci nezaháleli. Paní učitelka si pro ně připravila také úkoly - počítali, určovali písmeno na začátku slova, slabikovali. Za pomoci prvňáčků předváděli pantomimicky činnosti a ostatní děti hádaly.
Hodinou v 1. třídě jako bychom propluli. Všechny děti byly spokojené. V závěru si vyměnily dárečky. Prvňáčci vytvořili krásné myšky se sladkostí. Děti ze školky přinesly sladkost a rozvrh hodin.
Děkujeme za velice pěknou a příjemnou návštěvu.
Balíková Vlasta

Co dělají nejraději mladší děti

Co dělají nejraději mladší dětiMladší děti se zatím nejraději druží s paní učitelkou, rády zpívají, hrají si v kuchyňce, rády tvoří. I u mladších dětí jsou oblíbené cihličky. Staví domečky pro všechny - pro děti, pro zvířátka, pro panenky. Také mají hodně rády hraní pohádek. Jejich oblíbená je pohádka O budce.
Balíková Vlasta

Co dělají starší děti nejraději...

Co dělají starší děti nejraději...Nejraději si hrají. Hlavně s miniaturními stavebnicemi nebo s cihličkami.
Co je opravdu baví? Ač k nevíře. Rády pomáhají s vyslíkáním ložního prádla. Už se vždy těší na nové povlečení. A jde jim to opravdu od ruky. Některé děti už mají zkušenost z domu. Pomáhají maminkám. A ještě velice rády hrají pohádky. Samy si je nacvičí a předvedou mladším dětem.
Balíková Vlasta

Masopustní průvod po vesnici - 21. 2. 2023

Masopustní průvod po vesnici - 21. 2. 2023S písničkou "Masopustní polka" a za doprovodu všech rytmických hudebních nástrojů, které ve školce děti našly, jsme se vydali v maskách na obecní úřad a do základní školy. Za pěkné masky a písničky dostaly děti sladkou odměnu. Děti si to po cestě velice užívaly - zvlášť měly velkou radost, když jim lidé z aut i mávali.
(klikněte na fotografii a vždy se Vám otevře fotogalerie ke každému příspěvku)

Písnička: Masopustní polka
"Už jsme tady s masopustem, rychle z postele.
Dnes se bude jíst a tančit, zpívat vesele.

Zítra, chaso, žádné maso, všeho bylo dost,
čtyřicet dní zbývá ještě do Velikonoc."

Balíková Vlasta

Masopust ve školce

Masopust ve školceVětšina dětí se ráda převléká za něco nebo někoho. Děvčátka za princezny, víly, za kočičky, myšky; kluci za hrdiny - za supermana, spidermana, také za kostlivce, piráty, hasiče, duchy.
Toho všeho si užijí hlavně v době masopustu. Také si tvoří masky na obličej, zpívají maopustní písničky, legrační básničky, legrační cvičení a tanečky.
Tvoří masky i z netradičních materiálů - polystyrén, dřevo, látka - kočičku, králíka, žížalu, šašky - děti to velice bavilo. A moc se jim to povedlo.
Z her je to: židličková, koštětová, co se změnilo.
Velice si toto období užívají. Skoro vše legrační je totiž povoleno.
Balíková Vlasta

Návštěva prvňáčků s prvním vysvědčením 31. 1. 2023

Návštěva prvňáčků s prvním vysvědčením 31. 1. 2023Poslední lednový den nás mile překvapili prvňáčci, kteří nám přišli ukázat do školky svoje první vysvědčení. A měli se čím pochlubit!! Všichni samé jedničky!! Měli jsme velkou radost. Hlavně taky bylo vidět, jak vyrostli. A vůbec se neostýchali povídat, jak se jim ve škole líbí, co je baví a nebaví, jaké navštěvují zájmové kroužky. A hlavně jak mají rádi svoji paní učitelku.
Ani se nemuseli rozkoukávat. Ještě si pamatovali, kde je která hračka a stavebnice uložená. Holčičky na svoji oblíbenou válendu a kluci, jak jinak, velkou krabici s legem. Zacvičili si i na naší nové sportovní lavičce.
Jak kdyby nikdy neodešli.
Je to určitě dobrý kolektiv, tak jako byli ve školce.
Přejeme jim, ať je škola stále baví a ať jsou veselí a hraví.
Balíková Vlasta

Pohádka O ztracené rukavičce

Pohádka O ztracené rukavičcePráce s pohádkou se vždy vydaří, protože děti baví. Dětem tato pohádka připomíná pohádku O budce. A zvířátka - hlavní hrdinové vždy zaujmou. Zvláště, když si pohádku mohou zahrát. Nejenže pohádku dramatizují, ale i malují, stříhají, počítají, orientují se v prostoru (první, poslední, mezi, před, za ad.), učí se písničku O rukavičce.
Balíková Vlasta

Povídání s panem farářem Martinem 9. 1. 2023

Povídání s panem farářem Martinem 9. 1. 2023Pana faráře Martina zná většina dětí z minulého roku. Dovede si děti získat. Je hned s dětmi kamarád. Dá jim prostor, aby se mohly vyjádřit. Hezká byla jeho pobídka, aby si děti, vždy, když přijdou domů, hodně povídaly s rodiči o tom, co dělaly celý den, co se jim líbilo nebo nelíbilo, co je rozveselilo, co je rozesmutnilo, z čeho měly velkou radost, co je rozzlobilo.
Společně s dětmi si připomněli příběh o narození Ježíška a o příchodu Tří králů.
Děti byly velice vnímavé, přemýšlely, aktivně odpovídaly na otázky.
Na rozloučenou jsme si všichni společně zazpívali vánoční koledu "Narodil se Kristus Pán".
Děti panu faráři za pěkné povídání poděkovaly a předaly mu vlastnoručně vyrobené dárečky.
Balíková Vlasta

Tříkrálová koleda 6. 1. 2023

Tříkrálová koleda 6. 1. 2023"My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám..."
Na tříkrálovou koledu se děti vždy těší. Vyrobily si samy korunu, samy si ji nazdobily. Poznají počáteční písmena tří králů, znají jejich příběh o putování za hvězdou k Ježíškovi. Znají i krále Herodese.
Mladší děti přišly zazpívat ke starším dětem na koledu.
Společně jsme se všichni vydali naposled zazpívat k jesličkám do kostela. Přivítal nás pan farář, který si s dětmi o tříkrálové koledě povídal. Pochválil je, jak všechno pěkně znají: kdo to byli tři králové a co Ježíškovi přinesli. Děti zpívaly vánoční koledy za doprovodu varhan.
Cestou zpátky jsme se stavili na obecním úřadě popřát štěstí, zdraví do nového roku. Děti předaly vlastnoručně vyrobená přáníčka. Dostaly sladkou odměnu.
"Na tři krále za vesnicí, bloudí světem koledníci.
Šlapy, šlapy, šlápoty, pletou se jim do noty.
Ťuky, ťuky, už tu jsou, štěstí, zdraví vinšujou."
Balíková Vlasta
Krásné Vánoce a šťastné vykročení do nového roku 2023, hodně zdraví, štěstí, pohody a spokojenosti.

Děti a kolektiv MŠ Únanov

Štědrý den ve školce 14. 12. 2022

Štědrý den ve školce 14. 12. 2022Jakékoliv zazvonění vyvolává ještě u některých dětí pocit nejistoty - Ježíšek nebo ještě Mikuláš? Pomáháme jim rozlišit, zda je zvonění příjemné nebo hrozivé. Shodli jsme se ... jemné a příjemné.
Cestička z lesklých vlásků zavedla děti do 1. třídy, kde na ně čekal malý stromeček, ale velká vánoční tabule - cukroví od maminek a vánoční čaj.
Další zvonění!!! Děti vedla lesklá cestička tentokrát do 2. třídy. A tam...velký vánoční stromek a pod ním spousty dárků. Děti zazpívaly vánoční koledu Štědrej večer nastal. A už se vrhly na dárky - igráčky, auta - míchačka, hasiči, bagříky, hasičské lego, digitální roboti, robotické myšky, "bárbinky", různé hry, skládanky.
Každé z dětí si domů odnesly malý dáreček - starší děti na tvoření a mladší děti stromeček.
Veselé Vánoce.
Balíková Vlasta

Vánoční koledování 13. 12. 2022

Vánoční koledování 13. 12. 2022Přivítání, přání šťastných a spokojených Vánoc, poděkování za vzájemnou celoroční spolupráci.
Vystoupení dětí bylo jako vždy milé, spontánní, usměvavé. Děti přednášely a zpívaly zimní a vánoční básničky a písničky. Velice rády zpívají písničku "Šla liška po ledu...". Na závěr si všichni společně zazpívali vánoční koledy.
Poté se otevřely dveře místnosti s ochutnávkou školkových pomazánek (velice pěkně připravených), které rodičům moc chutnaly; cukroví od maminek a babiček zase ocenily děti; a k tomu lahodný vánoční punč. Všichni měli poslední možnost nakoupit si výrobky Chráněných dílen ze Znojma.
Dětský jarmark by měl mít svou kapitolu, protože "jarmarečníci" (předškoláci) si to moc užívali, nadšeně nabízeli zboží, nikdo neodešel s prázdnou. Byli velice vytrvalí.
Školkou se linuly tóny vánočních koled, panovala příjemná vánoční nálada.
Balíková Vlasta

Vystoupení dudáků 12. 12. 2022

Vystoupení dudáků 12. 12. 2022Dudáci Lucie a Ondřej Tryhukovi k nám přijeli z Rosic u Brna.
Přestože nejsou z kraje dudáků, jejich projev byl naprosto přesvědčivý.
Děti se dozvěděly, z čeho se dudy skládají, z čeho jsou vytvořeny; a hlavně, jak vůbec dudy fungují. Krásný nástroj, který má v každé zemi jinou podobu i jiný zvuk. A s tím dudáci právě děti seznámili; jak vypadají dudy v chorvatských horách, ve Španělsku, na Slovensku a nakonec v Čechách ve Strakonicích. Děti během vystoupení hádaly písničkové hádanky a pomáhaly doprovázet dudy na velký buben.
Pěkně jsme si vystoupení užili. Bylo příjemné, veselé i poučné. Dudáci děti velice pochválili, jak jsou pozorné a vnímavé. Jak pěkně zpívaly - za zpěv je nazvali "Bambini di Únanov".
Těšíme se na další nabídku.
Balíková Vlasta

Mikulášská nadílka 6. 12. 2022

Mikulášská nadílka 6. 12. 2022Děti čekají...
Všechny se těší, ale v některých očích je přesto trochu strach. Přijde nebo nepřijde ten rohatý a chlupatý?? Už je slyšet zvonek. Ale jenom jemné zvonění. Mikuláš je tu! A přivedl si s sebou dva krásné andílky.
Děti Mikulášovi přednesly básničku nebo zazpívaly písničku. Zasloužily si za to nadílku. Andílci jim nabídli andělské perníčky. I paní učitelky dostaly.
Mikuláš si děti ještě vyzkoušel, zda někdy zlobily: "Natáhněte ruku a ukazováčkem se dotkněte nosíku; kdo ho má měkký nebo tvrdý?" Téměř všechny děti tvrdý, až na tři měkké. I za to je Mikuláš pochválil, že se přiznaly.
A co děti slíbily? Že se budou ve školce každý den a celý den na sebe usmívat.
Balíková Vlasta

11. Svatomartinský lampiónový průvod 9. 11. 2022

11. Svatomartinský lampiónový průvod 9. 11. 2022"Martin už na bílém koni, už zase přijíždí k nám.
Vesele podkůvky zvoní, jede k nám zas bílý pán."
Svatý Martin do Únanova letos opět přijel. Poděkování patří všem, kdo přišel tuto krásnou tradici podpořit; dětem za krásné svatomartinské vystoupení, kolektivu MŠ za celou přípravu průvodu, maminkám za napečené rohlíčky na občerstvení, Marušce Klempové a jejím přátelům s koňmi za svatomartinskou družinu, obecnímu úřadu za finanční podporu a p. Šimákové za pořízení fotodokumentace průvodu.
Odkaz sv. Martina:
"Skromná přání, srdce ryzí,
chuť se rozdělit -
když se tohle naučíme,
všem nám bude líp."
Balíková Vlasta

Čtení rodičů dětem 7. 11. - 11. 11. 2022

Čtení rodičů dětem 7. 11. - 11. 11. 2022Děkujeme maminkám, které přišly do mateřské školy přečíst dětem pohádky před odpoledním odpočinkem. Pohádky si vybíraly maminky se svými děti už doma. Byli všichni dobře připravení.
Děti tak mohly poslouchat úplně neznámé pohádky.
Čtení se líbilo nejen dětem, ale i maminkám. Obojí si to moc užili.
Balíková Vlasta

Sv. Martin ve školce

Sv. Martin ve školceTato tradice je u dětí velice oblíbená. Nabízí totiž plno aktivit - od tvoření a malování koníků, podkoviček, hus, Martinů, rohlíčků až po dramatizaci legendy o sv. Martinovi, o jeho dobrém skutku - jak zachránil žebráka tím, že ho obdaroval polovinou svého pláště. Povídáme si o dobrém srdíčku, tvoří se srdíčka, hrajeme srdíčkovou hru.
Balíková Vlasta

Návštěva podzimní výstavy v kostele 1. 10. 2022

Návštěva podzimní výstavy v kostele 1. 10. 2022Podzimní výstava v kostele byla velice pěkná. Děti spoustu plodů a plodin poznaly, ale některé pro ně byly neznámé. Hlavně len. Připomněli jsme si tak pohádku Jak krtek ke kalhotkám přišel.
Děkujeme, že děti mohly shlédnout tolik pozimních plodin najednou.
Balíková

Naše zahrádka - stromy

Naše zahrádka - stromyV naší zahrádce se začínají objevovat první "vlaštovky" - stromy - vyrobené rodiči. Je to docela náročný úkol, ale ukázuje se, že si rodiče opět poradili.
Děkujeme za pěknou zahrádku.
Balíková Vlasta
Stromečky nám přibývají. Velice pěkné nápady. Z čeho všeho jdou stromky vyrobit!

Dýňové odpoledne 20. 10. 2022

Dýňové odpoledne  20. 10. 2022Sešli jsme se ve školce na dvorku. Rodiče si přinesli svoje náčiní a děti v hlavičkách obrázek, jak by měla jejich dýně vypadat. Dopadlo to všechno skvěle. Dobrá nálada, velké pracovní nasazení, krásné dýně. Rodiče vyřezávali a děti lžícemi nebo i rukama dýni vydlabávaly.
Děti dostaly také odměnu - perníčky v podobě dýní. Děkujeme paní Dočekalové za upečení.
Vyřezané dýně se odvezou a budou použity na dýňovou stezku pro děti, kterou pořádá OÚ.
Ať se jim taky tak pěkně vydaří.Usmívající se
Balíková Vlasta

To je zlaté posvícení...

To je zlaté posvícení...Posvícení je lidová slavnost, vztahující se k výročí posvěcení kostela. Tradičně se slavilo - hody, hostina. Nejoblíbenější svátek venkovského lidu - oslavovali ukončení polních prací. Posvícení je příležitost, jak se setkat, potěšit a poděkovat za život i místa, kde žijeme a z nichž žijeme.
I my ve školce prožíváme posvícení. Děti si posvícení spojují hlavně se zábavnými atrakcemi. Nejen chlapci, ale i děvčátka tvořila ze stavebnic a různého odpadového materiálu kolotoče a houpačky. Chlapci si ze stavebnic vytvořili sekyrky a motorové pily a "vydali se" do lesa pro máju. Děti napekly koláče - z modelíny a slaného těsta - nazdobily je přírodninami. Postavily si střelnici - střílely míčky na pyramidu z kostek. Zdobily sváteční košile a šaty.
A hlavně zpívaly a tancovaly - To je zlaté posvícení, Na Elišku a mazurku.
Školkou se často ozývalo volání - "Čí je posvícení?" - "Naše!!!!"
Děti si přípravu na posvícení náramně užily.
Balíková Vlasta

Děti čtou dětem 5. 10. 2022

Děti čtou dětem 5. 10. 2022S radostí jsme obnovili projekt ve spolupráci se základní školou "Děti čtou dětem". Do školky budou docházet žáci 5. třídy ZŠ číst dětem pohádky před odpoledním odpočinkem. Pohádky si žáci vybírají sami.
První čtení vyšlo na Terezku Křupalovou a Samíka Diviše. Přečetli dětem pohádku o makové panence a motýlu Emanuelovi "Jak se potkali" a "Jak rozsvítila luční světýlka".
Školkové děti ani nedutaly. Moc se jim čtení od starších kamarádů líbilo.
V závěru si povídali o škole, o učení - co se jim ve škole líbí a také nelíbí.
Už se těšíme na další čtenáře.
Balíková Vlasta

Hudební vystoupení 6. 10. 2022

Hudební vystoupení 6. 10. 2022Na pana Břetislava Vojkůvky se vždy všichni těšíme. Nejen, že krásně zpívá, ale dovede děti pobavit, nezdráhá se udělat ze sebe legraci. Při vystoupení ho doprovází na klávesy paní E. Vlasáková.
Muzikálové vystoupení "Dětským srdíčkům" bylo plné melodických a rytmických skladeb, bylo zábavné, poučné i výchovné.
Dětské skladbičky učí děti poslouchat hudbu a vnímat text, jsou doprovázeny obrázky (zvířátka, pohádkové bytosti), mají různou náladu, také zazněly hudební hádanky.
Děti byly aktivně zapojeny - pohybově, pěvecky a dialogem - byly součástí vystoupení. Což se jim velice líbilo, vůbec se neostýchaly.
Balíková Vlasta

Divadlo ve školce 12. 10. 2022

Divadlo ve školce 12. 10. 2022Loutkové divadlo "Kašpárkův svět" přijelo za dětmi s pohádkou "Kašpárek a čaroděj". V pohádce opět bojovalo dobro se zlem, ovšem děti nejvíce pobavilo komolení čarodějova jména ˇ"Čuchy buchty, buchty kuchty..." Hrdinou byl jak jinak Kašpárek, který odhalil čarodějovy nekalosti.
Na závěr si děti mohly zblízka prohlédnout krásné velké dřevěné marionety.

Kouzelnické představení ve škole 21. 9. 2022

Kouzelnické představení ve škole 21. 9. 2022Děti byly velice  nadšené, když jsme jim oznámili, že přijede do školy kouzelník a my jsme všichni pozvaní.
Ve škole už měli připravené žíněnky. Děti vydržely se zájmem sledovat celé představení. Velice se jim líbila legrační kouzla za asistence školáků; nejvíce však břichomluvení s holčičkou Aničkou. Pomáhaly s kouzlením - "oleum, marmoleum, linoleum..." Bílá magie, cestování zajíčků, triky s kartami, deštníky a další.
Na závěr dostaly balónková zvířátka.
Balíková Vlasta

A jsme zase na začátku... školní rok 2022 - 2023

A jsme zase na začátku... školní rok 2022 - 2023Co vždy přináší září ve školce?
Předškoláci nám odchází do 1. třídy a přichází nové děti.
A zase se všechno - dá se říct - opakuje.
A jak ty nové děti vnímají změny? Některé docela ano, ale spíš hned ne. Během dvou týdnů už to vypadá, že si zvykají. Problémem je u nich nastavený řád a pravidla soužití. A hlavně se postarat víc sám o sebe. Sám se najíst, uklidit po sobě, snažit se oblékat sám, všechno si sám podat. Ale časem jsou děti jak vyměněné a je vidět, že jsou ve školce spokojené. Někdy se jim ráno nechce, ale pak se zapojí do nabízených činností a na smutno zapomenou.
Balíková Vlasta
Poznámka: Kliknutím na fotografii otevřete fotogalerii s ostatními fotografiemi.
VŠEM PŘEJEME KRÁSNÉ ZÁŽITKOVÉ A SLUNÍČKOVÉ PRÁZDNINY.
Kolektiv MŠ Únanov

Děti v "kině" 29. 6. 2022

Děti v Kulturní komise OÚ uspořádala opět pro děti promítání v Orlovně.
Děti zhlédly pohádku "Stoprocentní vlk". Pohádka byla docela dlouhá, ale děti ji vydržely sledova až do konce. Mohly si i lehnout. Byly pro ně připravené žíněnky.
Děvčátka se i pěkně do kina naparádila.
Odpoledne se těšily na další pohádku "Tajemství staré bambitky 2".
Balíková Vlasta

Beseda se zástupcem SDH 27. 6. 2022

Beseda se zástupcem SDH 27. 6. 2022Před každými prázdninami se dostává dětem poučení o nebezpečných situacích, které mohou nastat, které na ně číhají a svádí vyzkoušet neznámé. Povídáme si u obrázků s těmito situacemi; navozují se nebezpečné situace: Co by se stalo, kdyby..."; "Co bys dělal, kdyby...".
Besedu s hasiči si necháváme na konec šk. roku. Pan Tomášek si spovídal s dětmi o práci hasičů, poučil je o všech nebezpečích a jak se zachovat při požáru. Vyzkoušel děti, co by dělaly, když by spatřily požár nebo kdyby hořelo u nich doma. Děti mu předvedly znalost důležitých čísel IZS: 112, 150, 155, 158.
Všechny děti si vyzkoušely oživovací masáž srdce na figuríně. Stavěly se k tomu velice dobře. Venku se pobavily stříkáním z proudnice. Děti dostaly za odměnu hasičské vystřihovánky a vymalovánky.
Děkujeme za přínosné dopoledne. Věříme, že si děti tato vážná slova vezmou k srdci a že prázdniny proběhnou bez úhony.
Balíková Vlasta

Loučení s předškoláky 16. 6. 2022

Loučení s předškoláky 16. 6. 2022"Dneska se budeme loučit s naší milou školičkou...",
zpívalo v písničce 14 předškoláků, kteří si pozvali svoje nejbližší, aby jim ukázali, co všechno se ve školce naučili.
Děti zpívaly, tančily, přednášely, zahrály písničku "Kluci s klukama" a zatancovaly s aktovkami na jejich oblíbenou písničku "Pátou".
Na závěr přednesly slib předškoláka; že se budou pilně učit, protože pětky nechtějí.
Po vystoupení plnily 4 úkoly - poznat své písmeno a podepsat se, počítat a poznat geometrické tvary, trefit se míčky do prohazovadla a poslepu ustřihnout lízátko.
Následovalo pasování na školáky a dostaly pro vzpomínku knihu a balíček pro prvňáčky.
Za zpěvu "Ta školička únanovská" se děti vydaly do jídelny. Obrovské překvapení!!! - Velká hostina!! - ovocný dort s "ohňostrojem", výborná roláda (vše napekla p. Hlávková). Nechyběl přípitek - na školu, na hodné učitele, na jedničky, na nové kamarády.
Děti si vše velice užívaly. Velice příjemná, uvolněná atmosféra.
Překvapení od dětí dostaly i všechny pracovnice ze školky - nádherné kytice, obrázek na památku a velký obraz - kytice z otisků ruk 14 předškoláků.
Balíková Vlasta

Vítání občánků 5. 6. 2022

Vítání občánků 5. 6. 2022Děti se na vítání připravovaly i ve školce (písničky), ale hlavně doma s rodiči - docela dlouhé a těžké říkání. Chlapci - Fanoušek, Radimek, Kryštůfek - přednesli básničky o narození miminka. Děvčátka jako tři sudičky daly dětem do vínku moudrost, lásku a zdraví. Společně zazpívaly písničky Miminko se narodilo a Mravenčí ukolébavku. Vystoupení se podařilo, všem se líbilo.
Za domácí přípravu rodičům děkujeme.
Balíková Vlasta

Den dětí s kejklířem Vlastou 7. 6. 2022

Den dětí s kejklířem Vlastou 7. 6. 2022Ze školkového dvorku je slyšet smích a velký potlesk.
Navštívil nás totiž kejklíř Vlasta a jeho pomocník pštros Emil. Kejklíř ukázal dětem nejen žonglování s jakýmikoliv předměty (s balonky, kuželi, tyčkami apod.), ale i chůzi na rukách, jízdu na jednokole.... Děti kejklířovi také vydatně pomáhaly.
Na konci vystoupení dostaly děti dárečky - nafouknuté balónky v podobě mečů, papoušků, žabiček, žiraf...
Nejvíce děti pobavil kejklíř svým pomocníkem Emilem. Už jenom jeho chůze a pohyby vyvolávaly v dětech salvy smíchu.
Velice hezký zábavný dárek k jejich svátku.Smějící se

Den dětí ve školce 1. 6. 2022

Den dětí ve školce 1. 6. 2022S dětmi jsme si povídali o dětech na celém světě. Jak žijí, jak se oblékají. Děti pojmenovávaly eskymáky, černoušky, bělochy, indiány, číňany, ad. - poznávaly je na obrázcích. Putovali jsme po mapě a glóbusu. Starší děti malovaly své kamarády, mladší děti s rodiči doma vytvářely kamarády z cizích zemí.
Vyvrcholením byl den - 1. červen - na horní zahradě - sportovní dopoledne. Čtyři stanoviště - skákání v pytli, přenášení balonku na talířku, trefa do klaunovy pusy, "chůze po laně"; pak společně výdrž na jedné noze a ve dvojicích "trakaře".
Děti vymýšlely přání dětem do celého světa - "aby měly kde bydlet, aby měly jídlo, aby měly hračky, aby byly zdravé a veselé.
Děti si tento den velice užily, odměnou byla zmrzlina v kornoutu a pak 7. 6. "Kejklíř Vlasta".
Přejeme všem dětem hodně zdravíčka a šťastné dětství!!
Balíková Vlasta

Cykloden 26. 5. 2022

Cykloden 26. 5. 2022Cykloden - pro děti určitě zábavná akce, ale hlavně poučná. Děti byly za doprovodu svých rodičů rozděleny do čtyř skupin. V první skupině se kontroloval stav kol a helmy dětí, druhá skupina za pomoci rodičů řešila situace na silnici (správnost si pak zkontrolovali a vyjasnili s panem instruktorem), třetí skupina byla pro děti ze školky dost obtížná - nácvik odbočování vpravo a vlevo na silnici (ještě se musí pravá-levá ruka vypilovat a zafixovat). Nejlépe bylo ve čtvrté skupině - děti projížděly na tří a čtyřkolkách vyznačenou dráhu. Ač se stroje jevily jako velice mohutné a těžké, děti je ovládaly bravurně a lehce. Lehce se jim šlapalo i zatáčelo. A ještě uvezly i kamaráda.
Dětí s rodiči se sešlo opravdu hodně.
Doufáme, že se jim akce líbila a že byla přínosná.
Moc děkujeme panu Valovi z Cyklo klubu Znojmo za zajištění této akce.
Balíková Vlasta

Den maminek 18. 5. 2022

Den maminek 18. 5. 2022Krásný sluneční den.
Po dlouhé době jsme se mohli všichni sejít na školkovém dvorku - děti a jejich celé rodiny.
Oslava Dne maminek může začít.
Děti se moc snažily, aby svým maminkám i babičkám udělaly radost - přivítací básnička, písničky o maminkách, taneček se srdíčky, pohádka a na závěr velké přání s písničkou a předání dárků s písničkou "Jsi moje máma".
Velký potlesk byl jako pohlazení po duši. Všichni měli radost.
Děti i výzdobu vytvořily samy - sluníčka, motýlky a srdíčka.
Maminkám přejeme všechno nejlepší, hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a ať jim jejich děti dělají jen samou radost.
Balíková Vlasta

Moje maminka

Moje maminkaDěti velice rády hovoří o svých maminkách. Starší děti napočítaly 22 prací, které maminky dělají denodenně - vaření, uklízení, hraní s dětmi, doprovod do školky, mazlení ad.
Slíbily pomáhat mamince hlavně s úklidem svých hraček a pokojíčků.
Děti si hrály na maminky, poctivě se učily básničky a písničky o maminkách i o babičkách.
Starší děti moc přemýšlely, co by si maminky zasloužily za to svoje každodenní starání se o celou rodinu. A vymyslely! Zazněly velice zajímavé nápady:
- diamanty, zlatou sochu maminky, kouzelný prsten, chvilku klidu od svých dětí, pomazlení, 14 dnů dovolené, štěňátko s maminkou, nové náušnice, kytičku, pusu, svíčku, že za ni udělám domácí práce, ad.
Vytvořily si pro svou maminku srdíčkové přání a srdíčko ze samotvrdnoucí hmoty zdobené korálky, a mladší děti srdíčko z drátku a navlečených korálků.
Je vidět, že všechny děti mají svoji maminku hodně rády.
Balíková Vlasta

Děti v divadle

Děti v divadleV letošním roce děti - předškoláci v rámci předplatného shlédly v divadle ve Znojmě celkem pět představení.
Jak se Honza učil čarovat, Zuna aneb Slyšeli jste někdy, co si vyprávějí žížaly?, Na kouzelném paloučku, lotrando a Zubejda a O chaloupce z perníku. Všechny pohádky se dětem velice líbily, i když byla každá z jiného soudku. Nejen o princeznách, ale i ze živočišné sféry (Na kouzelném paloučku a o žížalách).
Pohádky upoutaly hlavně písničkami.
Do divadla jsme jezdili s dětmi z MŠ Horní Dunajovice a z MŠ Tvořihráz. Děkujeme za spolupráci.
Na poslední představení jsme se svezli autobusem znojemských orlů. Děti byly nadšené!!!
Těšíme se na nabídku v příštím roce.
Balíková Vlasta

Pálení čarodějnic 25. 4. - 29. 4. 2022

Pálení čarodějnic 25. 4. - 29. 4. 2022Lidové tradice jsou ve školce dětmi velice oblíbená témata.
Pálení čarodějnic si děti taktéž užívaly, a to v čarodějnickém převleku. Čarovaly, vyrobily si košťátko, malovaly čarodějnice, plnily úkoly. Na zahradě vařily kouzelné lektvary.
Celý týden se stravovaly podle čarodějnického jídelníčku - vařilo se ze samé "havěti" - z červů, žab, komárů, ještěrek, much, slimáků, blech apod. A jak dětem chutnalo!!! A jak si pamatovaly názvy!!!
Musím pochválit hlavně rodiče - dostávají "Řád zlatého koštěte" - za vytvoření pomocníků čarodějnic - netopýrů, koček, hadů, pavouků, myší... Opět nádhera a kreativita!
A do zahrádky přibyl další kámen do naší sbírky lidových tradic s krásnou čarodějnicí. Děkujeme paní Kovářové.
V poslední den děti posvačily na dvorku "hady" v rohlíku. Opět velice chutnaly.
A na zahradě nastal čarodějnický rej - létání na košťatech, přetahování lanem - to si děti užily nejvíce - hlavně proti paní učitelkám, pak kluci proti děvčátkům, mladší děti, starší děti.
Balíková Vlasta

A máme tu Velikonoce

A máme tu VelikonoceVelikonoce - svátky jara.
Na Velikonoce se těší hlavně chlapci, kteří hovoří o hrkání, o pletení pomlázky o velikonoční koledě. Zato děvčátka se moc netěší. Ale připravují hlavně výzdobu - slepičky, vajíčka, zajíčky, kytičky. (Od Lucinky K. máme v zahrádce Velikonoce zvěčněné na dalším kameni. Děkujeme.)
Abychom je na tuto tradici trochu připravili, tajně jsme s chlapci přichystali pomlázky a chlapci se s nimi vrhli na zahradě na děvčátka!! Nezapomněli zpívat koledu: "Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný. Nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný."
Chlapci nezapomněli ani na paní učitelky.Mrkající
Co kdyby jim uschly?
Balíková Vlasta

Povídání s panem farářem 11. 4. 2022

Povídání s panem farářem 11. 4. 2022Poněvadž sestřička Františka je zaneprázdněná starostí o ukrajinské přátele, tak přišel za dětmi pan farář Martin.
Povídal si s nimi o velikonočních svátcích.
Velice hezky a srozumitelně jim přiblížil jednotlivé velikonoční dny - Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu, Velikonoční neděli.
Zdůraznil, že je potřeba mít vždy někoho, kdo nám pomůže, kdo nám ukáže tu správnou cestu.
Děti byly velice pozorné, zvídavé a správně odpovídaly na všechny otázky.
Společně jsme si popřáli krásné Velikonoce a Julinka za všechny děti poděkovala a předala panu farářovi pečeného beránka, kterého přinesla.

Všem přeji KRÁSNÉ VELIKONOCE!

Balíková Vlasta                          Za děti a kolektiv MŠ

Vynášení smrtky 4. 4. 2022

Vynášení smrtky  4. 4. 2022Na vynášení smrtky se děti připravovaly celý týden; nejenže vytvořily velkou smrtku (do potoka), malé smrtky jako zápich domů; ale plnily přitom úkoly a nezapomínalo se i na přípravu na zápis do 1. třídy ZŠ.
Děti si připomněly tuto tradici - proč se smrtka vynáší, naučily se říkadla a písničky s touto tradicí spojené.
Např.:Smrt plave po vodě, nové líto k nám jede.
         s červenými vejci, žlutými mazanci.
         Vítej, líto červené, obilíčko zelené.
         Hu, hu, hu, jaro už je tu.
Starší děti vytvořily smrtku a mladší děti "májíček" (lítečko).
Balíková Vlasta

Návštěva v 1. třídě ZŠ 1. 4. 2022

Návštěva v 1. třídě ZŠ  1. 4. 2022I když předškoláci navštěvují grafomotorický kurz ve škole, rádi se podíváme, jak probíhá vyučovací hodina v 1. třídě a co se už prvňáčci od začátku školního roku naučili. A ukázali! - Pěkně četli, krásně píšou - už všichni perem; přednesli básničky a pověděli, co se učí v prvouce; a taky, co se jim ve škole líbí; co se jim nelíbí nebo se jim nedaří.
Děti ze školky také předvedly, co umí - poznávaly písmena na začátku slov; výborně se orientovaly na interaktivní tabuli - určovaly geometrické tvary, porovnávaly velikosti atd.
Na závěr dostali všichni "mlsandu" a zazpívali si společně písničku "Holka modrooká".
Dětem se v 1. třídě moc líbilo a už se nemůžou dočkat, až budou v lavici sedět ony.
Balíková Vlasta

Školkový slavíček 24. 3. 2022

Školkový slavíček 24. 3. 2022Slavíčka jsme o den odložili, protože přijeli Dobešovi a povídali o včeličkách.
Připravili jsme mikrofon, vyzkoušeli jestli funguje a školkový slavíček může začít. Děti se mohly doma připravit a na přihlášku napsat písničku, kterou před dětmi zazpívají. Celkem zpívalo 21 dětí. Zazněly písničky dětské, lidové i současná tvorba :). Rozhodování je vždy velmi těžké, odměnu dostaly všechny děti za odvahu. A jak to dopadlo: 
1. Toník ŠŤAVA - Když jsem já ty koně pásal
2. Eliška PECOVÁ - Kakadu
3. Kačenka MOTLOVÁ - Holka modrooká

1. Verunka HANZALOVÁ - Ten mašovský kostelíček
2. Patriček VALA - Rybička maličká
3. Emmička DIVIŠOVÁ - Šla Nanynka do zelí
Vybíralová Zdeňka

Návštěva včelařů 23. 3. 2022

Návštěva včelařů 23. 3. 2022Sluníčko už hřeje, ale ještě je slabé. Něco přece už kvete, a tak včeličky mohou létat na pyl. O těchto pracovitých tvorečcích nám přišli popovídat manželé Dobešovi z Mikulovic. Děti hledaly včelí matku - královnu, skládaly puzzle, mohly vyzkoušet včelařské nářadí a ochutnat dva druhy medu. Bylo to moooc pěkné a slaďoučké povídání.
  Paní Dobešová nás pozvala na včelařskou naučnou stezku okolo Mikulovic.
Vybíralová Zdeňka

Možná přijde i kouzelník... 28. 2. 2022

Možná přijde i kouzelník... 28. 2. 2022A přišel! Kde se vzal, tu se vzal!! - Sice přesně o měsíc dřív, ale byl tu. (I kouzelníci se mohou splést). Bleskurychle jsme připravili hlediště a může se začít.
Děti natěšené, velice pozorné, ani nedutaly, ale na kouzelníkovy "fígle" nepřišly.
Děti byly také aktivními pomocníky. Děvčátka zůstala celá zkoprnělá, když jim zmizel zlatý prstýnek, který si vypůjčily ke kouzlení od paní učitelky. Hlídaly poctivě, ale prstýnek byl fuč. Úplně si poskočily radostí, když se objevil asi až ve čtvrté zagumičkované krabičce.
Kouzelníkem předvedená bílá magie se dětem líbila moc. Hlavně živý bílý holoubek, kterého si mohly pohladit.
Legrační cesta letadlem pobavila úplně všechny. Na závěr dostaly všechny děti jako dárek balónkové zvířátko nebo kluci balónkový meč.
Balíková Vlasta

Masopust 21. 2. - 25. 2. 2022

Masopust 21. 2. - 25. 2. 2022Masopustní období - hodně oblíbené u dětí. Může se všechno, hlavně co se týče legrace. Většina dětí hned první den přišla v kostýmech, které si během týdne měnily. Takže každý den jiný. Kočičky, duch, čarodějnice, drak, berušky, motýlci, víly, baletky, piráti, námořníci, havajanky, hokejisti ad.
Povídali jsme si o masopustu, co že to je za období. A hlavně jsme tancovali nejen s balonky, ale i s koštětem; hráli na rozesmívanou, na šaškování, cvičili s Míšou, vyráběli škrabošky, zpívali legrační písničky, seznámili se s maškarami, které by neměly v masopustním průvodu chybět. Děti je pak pěkně vymalovaly.
Poslední den jsme se vydali na obecní úřad požádat pana starosty o svolení k masopustnímu průvodu po vesnici. Zatančili jsme legrační "Labadu" a povinšovali štěstí a zdraví. Děti dostaly sladkou odměnu. Po cestě jsme zpívali, rámusili. Děti byly šťastné; hlavně když na ně troubila auta a všichni jim mávali. Určitě si masopust pořádně užily.
Balíková Vlasta

Olympiáda ve školce

Olympiáda ve školceI ve školce jsme se s dětmi zajímali o olympijské hry - "svátek sportu". Olympijská vlajka, pochodeň, soutěže - lyžování, slalom, hokej, krasobruslení, ad. Odpovídaly tomu i výtvory dětí - lyžaři, krasobruslařky, hokejisti, snowboardisti. Děti se seznámily i s pěti kontinenty, podle barevných kruhů na olympijské vlajce.
Balíková Vlasta

A co takhle sněhulák?

A co takhle sněhulák?Co všechno nabízí sněhulák?
Malování, lepení, grafomotoriku, práce se dřevem, natírání, stříhání, mačkání, modelování, rozvíjení fantazie a představivosti, PH: Na sněhuláky - tvoření dvojic, trojic, čtveřic, stavění sněhuláka poslepu, seznámení s básní "Stojí bubák za vraty", s písničkou s pohybem "Kuli, kuli, kulilá" a spoustu dalších aktivit.
Pro děti to byl velice zábavný týden, i když venku sníh nebyl. Vždyť na zimu si můžeme i jenom tak zahrát.
Balíková Vlasta

Zvířátka v zimě

Zvířátka v ziměNa zvířátka nezapomínáme ani v zimě. Povídali jsme si celý týden. Děti vytvářely krmítka pro ptáčky, krmelec pro zvířátka. Ale hlavně nacvičily pohádku "Stromeček v zimě", kterou pak zahrály mladším dětem. Chystáme "výpravu" k lesíku, abychom zvířátkům donesli nějaké to mlsání.
Balíková Vlasta

Tříkrálová koleda 6. 1. 2022

Tříkrálová koleda 6. 1. 2022V den svátku Tří králů jsme se vydali na obecní úřad předat přání do nového roku panu starostovi a ostatním zaměstnancům. A také do základní školy panu řediteli.
Děti pěkně zazpívaly koledu. Ve škole se na ně přišla podívat většina školáků.
Pan starosta i pan ředitel nám všem ze školky popřáli do nového roku všechno nejlepší, hodně zdraví, hezké dny ve školce.
Děti si na tříkrálovou koledu připravovaly skoro celý týden; vyrobily si pěkné koruny.
Balíková Vlasta

Návštěva jesliček v kostele 5. 1. 2022

Návštěva jesliček v kostele  5. 1. 2022Děti se na jesličky každý rok těší.
Velkým překvapením pro děti byl i pan farář, který na nás už čekal. Přivítal nás, povyprávěl s dětmi o narození Ježíška. Děti pochválil, jak mu hezky odpovídaly a všechno věděly. Ukázal dětem skutečné kadidlo, které tři mudrci přinesli Ježíškovi jako dar.
Za doprovodu varhan zazpívaly děti naposled vánoční koledy: Pásli ovce valaši, Půjdem spolu do Betléma, Štědrej večer nastal a Narodil se Kristus Pán.
Děti nezapomněly ani na černouška a andělíčka, kteří jim za každou minci poděkovali kývnutím hlavičky.
Dostaly na památku obrázek sv. Josefa (sochy v kostele sv. Prokopa v Únanově).
Balíková Vlasta

Vánoční zvyky a tradice

Vánoční zvyky a tradicePředvánoční čas je ve školce nejkrásnější období. S dětmi se prožívá nejintenzívněji. Ze všeho nejraději poslouchají děti, jak to všechno bylo dřív. Bez elektřiny, bez počítačů, bez televize - jak se lidé scházeli, vyprávěli si, tvořili pohádky a pověsti.
Ve školce jsme si vytvořili babiččinu světničku (vlastně už prababiččinu?), abychom si připomněli, jak se žilo. A s tím vším souvisí i ostatní tradice a zvyky - Adventní čas - čekání na příchod Ježíška. Rychlení větviček "barborky" a sv.  Barbora (4. 12.), sv. Mikuláš (6.12.), sv. Ambrož (7.12.), sv. Lucie a "lucky" (13. 12.), štědrý den - narození Ježíška v Betlémě (24. 12.).
A z vánočních zvyků jsme vybrali - zdobení vánočního stromku, barborky, rozkrojení jablíčka, pět hrníčků, házení střevíčkem, stavění betléma. Děti si tak nejlépe prožijí předvánoční čas a čekání na Ježíška.
Ale už je z nich cítit taková nadílková "nejistota" - přinese nebo nepřinese Ježíšek, co jsem si napsal/a. Dárečky mají ve školce vyrobené, ještě přáníčko a můžou být Vánoce.
"Nejkrásnější svátky v roce". Svátky klidu, štěstí a rodinné pohody.
Balíková Vlasta

Vánoční jarmark

Vánoční jarmarkOpět velká pochvala a obdiv maminkám, které přispěly na vánoční jarmark ve školce. Ukázaly, jak jsou kreativní a zručné. Každý den děti obdivují krásné a nápadité výrobky. a s radostí nakupují.
Moc děkujeme.
Balíková Vlasta

Advent se sestřičkou Františkou 15. 12. 2021

Advent se sestřičkou Františkou 15. 12. 2021Vždy, až přijde sestřička Františka, tak jsou ty pravé Vánoce.
Letos přinesla v tajemném balíčku hebký, měkký, teploučký polštářek ve tvaru srdce. Aspoň takhle to popisovaly děti podle hmatu. A srdíčko znamená - mít se rádi. (I děti ve školce mají srdíčkové pravidlo)
Za pomoci dětí vyprávěla příběh o putování Marie a Josefa do Betléma a o narození Ježíška. Příběh provázely pěkné písničky a nakonec koledy. A nesměl chybět ani příchod tří králů.
Dětem se nejvíce líbilo, jak hrály ovečky, které spolu s pastýři přišly navštívit Ježíška.
Sestřička děti pochválila, jak byly pozorné a na památku je podělila obrázkem svaté rodiny. I děti popřály sestřičce krásné Vánoce a darovaly jí vlastnoručně vyrobené dárky.
Balíková Vlasta

Ježíšek přišel...

Ježíšek přišel...Od rána děti nemluví o ničem jiném než o tom, že dnes přijde Ježíšek. Přijde proto, že tady nejsme v noci. Do školek chodí dřív než doma. - To jsou důvody z hlaviček dětí.
Vzpomínaly, jak to bylo vloni. Svačina, zvoneček, vánoční hostina, vánoční koledy, zvonění a dárky pod stromečekem!!
Letos děti ještě oslavily narozeniny Pavlíka. Trochu pomlsaly a opravdu!! Zvonění se ozývá celou školkou. Vánoční hostina, koledy zazpívaly děti, další zvonění a ve II. třídě - pod stromečkem plno dárků!!!
Děti zazpívaly Ježíškovi koledy jako poděkování.
A už se rozbalovaly krabice. Vypadalo to, že jsou všechny děti spokojené - hlavně za krásná zvířátka ze ZOO, lesní zvířátka, dřevěné geometrické tvary, zvířátkové puzzle, vkládanky, plyma do kočárků a postýlek, velká dřevěná stavebnice, a spoustu dalších moderních stavebnic. Každý si něco hned oblíbil.
Není nad spokojený úsměv v dětské tváři. To jsou pak ty pravé Vánoce.
Balíková Vlasta

Zdobíme stromeček...

Zdobíme stromeček...Děti se už chystají na vánoční nadílku. Do školek chodí přece Ježíšek dříve než doma. Stromeček nazdobily úplně samy. A moc se jim to podařilo. Každou ozdůbku si prohlédly a pochválily, jak je krásná. A pěkně se při zdobení domlouvaly.
Balíková Vlasta

Divadlo ve školce 7. 12. 2021

Divadlo ve školce 7. 12. 2021Hned druhý den po mikulášské nadílce přijelo za dětmi do školky divadlo "Kašpárkův svět" s pohádkou - jak jinak než - o čertovi. Ještě o Kašpárkovi a neposlušné čarodějnici. Pohádka byla plná legračních zkomolenin a situací, kterým se děti od srdce zasmály.
I z legrační pohádky vyplynulo důležité poučení "Když se něco začne, musí se dokončit!"
Dobro opět zvítězilo nad zlem.

Sněhová nadílka

Sněhová nadílkaNa sníh jsme čekali hodně dlouho. O to víc nás příjemně překvapila taková sněhová nadílka. Zda měly děti radost, nemusíme vůbec komentovat. Užily si ho po svém a ještě pomáhaly s čištěním chodníků.Usmívající se

Mikulášská nadílka 6. 12. 2021

Mikulášská nadílka 6. 12. 2021Ani letos hodný Mikuláš na děti ve školce nezapomněl. Děti byly sice v napětí, kohopak to s sebou ještě přivede. Strach z očí vymizel, když spatřily "jen" Mikuláše s andílkem. Po celou dobu návštevy Mikuláše byly děti úplně v klidu! Odpovídaly v klidu, nepřekřikovaly se, odkývaly všechno, všechno slíbily. Však je taky Mikuláš moc chválil.
Mladší děti zazpívaly společně písničky a básničky; starší děti už byly odvážnější a přednesly básničky nebo zazpívaly písničky každý sám nebo s kamarádem.
Mikuláš jim promluvil do dušičky, aby byly stále tak hodné, poslouchaly rodiče a byly na sebe hodní. Andílek jim pak všem rozdal balíčky se sladkostmi. Nikdo nezapomněl hezky hlasitě poděkovat.
Mikuláš slíbil, že příští rok přijde zase.
Balíková Vlasta

Advent ve školce

Advent ve školceDoba adventní je ve školce dobou čekání na Ježíška. Aby nám to čekání nebylo dlouhé, tak si povídáme o lidových tradicích - o barborkách (rychlení třešňových větviček), o sv. Mikulášovi, andělovi a čertovi, o luckách. Letos si děti z obou tříd vytvořily adventní kalendáře, ve kterých společně odpočítávají cestu k Ježíškovi. Děti se učí básničky, písničky, vánoční koledy; tvoří adventní věnečky,  výzdobu do oken, dárky pro své blízké. Sledujeme sedm příběhů o Ježíškovi v pohádkovém cyklu "Zahrádka pod hvězdami". Povídáme si o tom, co si děti přejí pod stromečkem.
Balíková Vlasta

V divadle ve Znojmě

V divadle ve ZnojměPředškoláci se letos divadla ve Znojmě dočkali. Byli velice překvapení z výzdoby divadla. První pohádka se jmenovala "Jak se Honza učil čarovat". Samozřejmě to byl zase Honza líný, nejraději by ležel za pecí. Ale nakonec to vše dobře dopadlo - nejprve se chtěl naučit čarovat, aby ke všemu lehce přišel (což mu ale vůbec nešlo); chtěl také princeznu za ženu - ta se mu zase nelíbila, protože byla rozmazlená. Ale zalíbila se mu poctivá práce a obyčejné děvče.
(V divadle bylo zakázáno fotit).
Balíková Vlasta

10. Svatomartinský průvod 11. 11. 2021

10. Svatomartinský průvod 11. 11. 2021Děti už nedočkavě vyhlížejí, odkud sv. Martin přijede. Sešli jsme se letos na návsi. Ozývá se krásná hudba, která zaznívá vždy při příjezdu sv. Martina. Děti ani nedýchají, i dospělí hledí s respektem. Sv. Martin se svou družinou přijíždí do Únanova.
Děti už jsou připravené a předvádí pěkné básničky, písničky i pranostiky ke sv. Martinovi.
Rozezní se zvony, rozsvěcují se lampióny, všichni se řadí do průvodu za sv. Martina, aby se přemístili do mateřské školy, kde na ně čekalo občerstvení - teplý čaj a martinské rohlíčky, které napekly maminky a pracovnice z mateřské školy.
Všem, kdo se podílel na organizaci této pěkné tradice moc děkuji.
Jsme zvědaví, jestli bude platit pranostika "Martin a Kateřina na blátě, Vánoce na ledě."
Balíková Vlasta

Sv. Martin ve školce

Sv. Martin ve školceUž Martin na bílém koni, už zase přijíždí k nám.
Vesele podkůvky zvoní, jede k nám zas bílý pán.

Posílá ho svatý Petr, ať zimu ohlásí včas.
Ze skříně vytáhnem svetr, bude se nám hodit zas.

Děti si užívaly tradice sv. Martina téměř dva týdny. Stříhaly, lepily, malovaly podkovičky, koníky, srdíčka. Hrály si Na koníky, "mečovaly se", ztvárňovaly dobrý skutek sv. Martina. Hlavně jsme se zaměřili na jeho dobré srdíčko - aby se děti uměly rozdělit, pomáhaly si navzájem, respektovaly jeden druhého a nemyslely jen na sebe, ale i na ty druhé.
Během krátké doby se naučily básničky, písničky a také pranostiky, které se váží ke svátku Martina, za což zaslouží velkou pochvalu.
Balíková Vlasta

"Muzikálek" - hudební vystoupení 2. 11. 2021

Děti se velice těšily, že do školky zavítá návštěva. A byl to pan Vojkůvka se svým vystoupením Muzikálek; plném, jak jinak, dětských písniček - známých i neznámých, dětských skladbiček - našich i světových skladatelů. Pana Vojkůvky doprovázela paní Spáčilová. Vystoupení prolínalo i dětskými obrázky; děti na nich poznávaly postavičky z písniček - kočičku, pejska, berušku, slepici, motýly a další. Děti byly velice aktivní, poněvadž je pan Vojkůvka přímo k aktivitě vybízel. Pomáhaly mu - jako loupežníci, taneční "křoví" apod. Byla i veliká legrace.
Děti si to opravdu velice užily.
(Fotky se nám trochu nevyvedly, bylo hodně pohybu).
Balíková Vlasta

Nejkrásnější zahrádka...podzim 2021

Nejkrásnější zahrádka...podzim 2021Máme určitě nejkrásnější zahrádku široko daleko. A to díky rodičům, jejich šikovným rukám a hlavně, že se jim do toho chce. Ať je jakékoliv téma výzdoby zahrádky, vždycky to zvládli na 1*.
Ale mít svou vlastní vesnici v zahrádce, to asi nikdo ještě nemá. Zahrádka se pomalu, ale jistě plní domečky dětí, které docházejí do školky.
Ale najednou se objevil obrovský kámen s namalovanou budovou mateřské školy. Velice milé překvapení!!
Za všechny domečky Vám rodičům moc děkujeme. Dali jste si s nimi moc práce a hlavně z nich vyzařuje, že jste do toho dali i své srdíčko. Žádný domeček není odbytý, každý je skvěle vypracovaný; prostě VÁŠ!!
MOC děkujeme. Tahle výzdoba nám vydrží hodně dlouho.
Balíková Vlasta

To je zlaté posvícení...

To je zlaté posvícení..."Čí je posvícení??" - "Našeee!!!"
Ozývá se po celé školce. Děti se na posvícení velice těší. Už ví, proč se posvícení děje. Chlapci přivezli "máju" z lesa, děvčátka ji nazdobila, pečou se koláče, uklízí se, vaří se, peče, smaží. Děti si pod májou za pěkných lidových písniček zatancovaly. Oblíbily si písničku "Kdyby byla Morava..."
Ještě se půjdeme podívat na posvícenské atrakce. A pak - ať mají děti o posvícení pěkné počasí!
Balíková Vlasta
(klikněte na obrázek, otevře se fotogalerie)

Divadlo ve školce 23. 9. 2021

Divadlo ve školce 23. 9. 2021Divadlo do školky sice přijelo, ale jednoho z herců zradilo zdravíčko, a tak pohádka "Když se čerti ženili" nemohla proběhnout. Byla nám nabídnuta náhradní verze: dvě pohádky: "O červené Karkulce a O perníkové chaloupce". Tuto verzi jsme přijali. Zvláštní na tom bylo, že paní Antošová (herečka) si na pomoc přibrala naše děti, které se staly hlavními aktéry. Za pomoci velkých plošných loutek a vyprávění paní herečky jsme shlédli dvě krásné známé pohádky. Krásné proto, že je hrály naše děti. Moc jsme jim všichni tleskali. Nejen za herecký výkon, ale hlavně za odvahu.
Panu Antošovi přejeme brzké uzdravení.
Balíková Vlasta

A jsme zase na začátku...

A jsme zase na začátku...Školka je opět dětem otevřená. I když některé z nich (převážně ti nováčci) po prvním týdnu po ní moc netouží. Ale den ode dne je to lepší. Maminka je maminka.
Děti zde mají spoustu nových hraček a nabízených činností. Mladší děti rády malují, lepí; společně cvičí, tancují a zpívají. Nejvíce se těší na polévku - to už se totiž blíží čas, kdy přijde po obědě maminka.
U starších dětí je to trochu jinak. Ti už se těší na své kamarády, mají společné zájmy, oblíbené hračky a stavebnce - letos vede dřevěná vláčkodráha a Lego - policie a nemocnice, a malé lego. U děvčátek "bárbíny", malování, v kuchyňce, hra na lékaře. A předškoláci už si začínají plnit své povinnosti v rámci přípravy na školu. Každý má svoji stíratelnou tabulku, na které cvičí svůj podpis, držení psacího náčiní, psát zleva doprava. A také se těší na pracovní sešity Kuliferda. Ze všeho nejraději jsou všechny děti na zahradě.
Balíková Vlasta

Překvapení pro děti i rodiče

Překvapení pro děti i rodičeDěti i rodiče čekalo na začátku roku velké překvapení v podobě obrázků na stěnách na schodišti, u jídelny a v propojovací chodbě - "uličce", jak říkají děti. Jaro, léto, podzim, zima; velká housenka s číslicemi a písmenky pro předškoláky, včelí medvídci s Medunkou, a hlavně únanovské panorama s čapím hnízdem na komíně. Obrázky se dětem moc líbily. Hlasitě je obdivovaly. Zvláště na dvorku obrázek dětí!
(Maloval pan Sviták z Kroměříže).
Balíková Vlasta
(klikněte vždy na obrázek a otevře se Vám fotogalerie)

Poslední dny ve školce....

Poslední dny ve školce....V posledním týdnu a v době prázdninového provozu si děti už naposled užívaly nejen školkových hraček, ale hlavně svých kamarádů, se kterými se už nebudou vídat každodenně. Třináct předškoláků odchází do základních škol.
Ale přesto si děti poslední dny ve školce užily. Děvčátka hlavně tancovala, kluci samozřejmě Lego, ale i malování; honičky, pošťuchování. Popřáli jsme si hezké prázdniny a hlavně připomněli, aby děti byly opatrné a nic se jim nepřihodilo.
Všem přeji za pracovnice ze školky krásně slunečné a odpočinkové prázdniny.
Balíková Vlasta

Divadlo ve školce 25. 6. 2021

Divadlo ve školce 25. 6. 2021Zájezdová loutková scéna "Kašpárkův svět" přijela do naší školky s pohádkou O princezně Rozmařilce. Princezna byla oprvdu rozmařilá, rozmazlená, pyšná. Když se měla vdát, neposlechla svého tatínka a odnesl ji čert. Ale v pohádce nechybí veselý Kašpárek. Který nakonec princeznu, ale už změněnou - nebyla už pyšná, ani rozmazlená, ani rozmařilá, z pekla vysvobodil. Uhodl totiž tři těžké Luciferovy hádanky.
Pohádka je hrána klasickými půlmetrovými, dřevěnými marionetami.
V září za dětmi přijede divadlo zase.
Balíková Vlasta
PS: Manželé Antošovi vzpomínali na první - skořepinové - loutky, se kterými hráli, z výrobny pana Maška z tehdejší únanovské dílny.

Loučení s předškoláky 17. 6. 2021

Loučení s předškoláky 17. 6. 2021Rok uplynul jako voda. A je čas loučení. Loučení s dětmi, které nastoupí 1. září do 1. ročníku základní školy. Letos jich je 13.
Loučení proběhlo na dvorku za účasti rodičů i prarodičů. Děti se velice snažily, i přes teplé počasí. Přednesly básničky, zazpívaly písničky, zatancovaly lidové tanečky na Řemesla a tradiční velice oblíbenou "Pátou".
Čtyři děvčátka pomáhala provázet programem. Děti také vyslovily svá přání, čím by chtěly být, až budou velké. Čtyři paní učitelky ve školce, jedna ve škole, čtyři zedníci, jeden řidič na dovážení materiálu, jeden hasič, jeden policista a jeden "pizzař" = skvělá sestava!
V závěru děti přednesly "Slib předškoláka". Poté byly pasovány na školáky. A byly jim předány dárky pro vzpomínku na léta prožitá v mateřské škole.
Dětem se nechtělo moc domů, tak ještě vyzvaly své rodiče na Kominíčka, Ševce a Pátou.
Až odbyla "pátá" i na věži, tak se začali všichni rozcházet.
Krásnou a sladkou "odměnu za předškoláky" (říkaly děti) dostaly spolu s kytkami i všichni ze školky, co o děti pečují. Děkujeme!
Druhý den čekal děti ve školce zmrzlinový dort.
Balíková Vlasta

Vítání občánků 6. 6. 2021

S velkou radostí děti ze školky vítaly nové občánky. Přednesly jim básničky o miminku, popřály rodičům krásné dny s děťátkem. Tři malé sudičky jim rovněž popřály krásný život plný hezkých chvil, hodně úspěchů a hlavně zdraví.
Na závěr zazpívaly "Mravenčí ukolébavku".
Balíková Vlasta

Týden dětí

Týden dětíVe školce slavíme Den dětí každý rok. Děti hrají různé hry, tancují, zpívají, soutěží. Starší děti si povídají i odětech z celého světa. Doma s rodiči vytvořily kamráda nebo kamarádku z jiné země. Společně "upekly" pro všechny děti dort.
Balíková Vlasta

Předškolní děti a distanční vzdělávání

Předškolní děti a distanční vzděláváníOd 1. 3. do 11. 4. 2021 probíhalo u předškoláků povinné vzdělávání distančně. V naší školce to bylo formou elektronickou, formou e-mailů, ale i formou tištěnou - "dopisy" do poštovní schránky.
Úkoly byly vybírány nejen podle ročního období, ale hlavně tak, aby děti bavily, aby je udržely v pozornosti, aby je plnily děti s radostí.
Vymalovánky, grafomotorika, hádanky, doplňovačky, hledání číslic, písmenka - postav svoje písmenko z čehokoliv, hledání rozdílů, dětské sudoku, labyrinty - hledání cesty, orientace v prostoru - jedna maminka vymyslela i motivační hru - "Cesta za bonbóny" - nahoře, dole, vpravo, vlevo, uprostřed, mezi, před, za, atd.; najdi svoji hračku; úkoly z pracovního sešitu Kuliferda.
Děti i vytvářely - na smrtnou neděli smrtku (jako zápich); na sv. Řehoře čápa (máme nádhernou zahrádku s čápy); na Velikonoce - vyfouklá vajíčka, a zajíčka z ponožky a rýže; posledním úkolem byl ptáček polepený látkou.
Děti plnily i pohybové úkoly - Čáp ztratil čepičku, hledací hra - najdi předmět, hračku a pojmenuj, kde leží; hmatová hra - poznej svoje hračky podle hmatu; házení do dálky a na cíl (míčem do koše); tvoření prvního písmenka ve svém jméně v přírodě (z kamínků, kůry, kytiček, písku apod.); Jarní hra s házecí kostkou - plnění úkolů o jaru; a také zkouška "bobřík mlčení" - vydrž 1 hodinu nemluvit, dorozumět se za pomoci rukou a nohou.
Děti říkaly, že všechny úkoly byly lehké, až na jeden. A to se shodly všechny děti a také rodiče. Asi všichni uhodnete. Ano, byl to "bobřík mlčení". Chtěla jsem trochu (aspoň na hodinku) od štěbetání dětí ulehčit rodičům... Ale nevyšlo to.
Děkuji touto cestou rodičům, kteří se svými dětmi plnili úkoly na sto procent; a ještě stíhali (jako zpětnou vazbu) posílat fotografie z plnění úkolů.
Doufám, že si aspoň trochu udělali obrázek o tom, co všechno se s dětmi ve školce dělá, co se dětem nabízí.
Balíková Vlasta

Jarní zahrádka i školka

Jarní zahrádka i školkaDěkuji dětem a rodičům za krásně vyzdobenou zahrádku. Je na co koukat.
Školku zkrášlily i pracovnice školky.
Balíková Vlasta
(klikněte na obrázek a otevře se Vám vždy fotogalerie)

Pohádka "O ztracené rukavičce"

Pohádka Divadlo "Děti dětem".
S pohádkou O ztracené rukavičce jsme pracovali téměř celý týden (připomíná dětem pohádku O budce). Zaujala děti tak, že jsem jim nabídla, aby ji zkusily zahrát. Zahrály ji a úplně samy - jen s malou nápovědou. Vymyslely si do pohádky ještě nová zvířátka - k myšce Hrabalce, žabce Kuňkalce, zajíčku Hopsálkovi, lištičce Zrzečce, medvědu Brunďovi přibyla ještě veverka Čiperka a vrána Popleta. Dědeček byl taky výborný! Ač postavy menší, hlas měl opravdu silný, až zvířátka utekla. Dvě vypravěčky - nebyly jen vypravěčky - ale i režisérky. Svým vyprávěním celou pohádku pěkně řídily.
Hned druhý den pozvaly mladší děti s paní učitelkou do "divadla" na pohádku. Zahrály ji hned dvakrát. Velký potlesk je velice potěšil.
Balíková Vlasta

V kostele u jesliček 19. 1. 2021

V kostele u jesliček 19. 1. 2021Každý rok se děti chodí do kostela rozloučit s jesličkami. I letos jsme jesličky navštívili.
Děti zazpívaly koledu "Půjdem spolu do Betléma". Prohlédly si jeskyni, ve které se Ježíšek narodil. Pojmenovávaly svatou rodinu, všechny postavičky v Betlémě; hlavně tři krále s jejich dary pro Ježíška.
Poté si děti prohlédly celý kostel, výzdobu, obrazy. V lavicích zazpívaly Koledu "Narodil se Kristus Pán". A tak se rozloučily s jesličkami.
Balíková Vlasta

Tříkrálová koleda ve školce

Tříkrálová koleda ve školceDěti se po celý týden seznamovaly s tříkrálovou koledou. Proč tři králové přišli, že jim ukázala cestu velká hvězda - kometa, co přinesli Ježíškovi za dary, kdo to byl Herodes. Při tom všem si vyrobily královské koruny, které si velice hezky nazdobily. Mladší děti přišly za staršími dětmi - zazpívaly jim koledu o třech králích. Společně se podívaly na příběh "Jak to bylo na Tři krále" ze souboru Chaloupka na vršku.
Paní učitelky vysvětlily dětem smysl Tříkrálové sbírky.
I ve školce jsme měli zapečetěnou pokladničku na tříkrálovou sbírku. Moc děkujeme rodičům, kteří přispěli na dobrou věc.
Balíková Vlasta
Vůně jehličí, světlo svíček a cukroví.
To vše patří k Vánocům
stejně jako sváteční atmosféra
a vlídné slovo.
Přejeme všem,
ať jsou letošní Vánoce těmi nejkrásnějšími.
A v novém roce 2021 pevné zdraví.

Děti a kolektiv zaměstnanců mateřské školy

Setkání se sestřičkou Františkou 21. 12. 2020

Setkání se sestřičkou Františkou 21. 12. 2020Sestřičku Františku už mnohé děti znají. Je milá, příjemná. Letos přišla opět s příběhem o příchodu Ježíška, ale v jiném podání. Zaměřila se na lidská srdíčka, na jejich "záchranu", aby byla pořád zdravá, dobrá - a to právě příchodem Ježíška. Děti aktivně pomáhaly s příběhem o putování do Betléma a o na narození Ježíška. Společně jsme si za doprovodu kytary zazpívali vánoční koledy - Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši a Narodil se Kristus Pán.
Nakonec předaly děti sestřičce poděkování, přání a vlastnoručně vyrobený vánoční dáreček.
Děkujeme za milé setkání.
Balíková Vlasta

Přání od dětí ze školky

Přání od dětí ze školkyDěti velice rády dělají radost. Zvláště v této složité době. Na sv. Martina, na Mikuláše a před Vánoci předávaly děti radost formou rozhlasového vysílání. Zazpívaly písničky a vánoční koledy a přednesly básničky k jednotlivým svátkům. Doufáme, že se to všem líbilo.
Taktéž vyrobily vánoční přání na obecní úřad, do základní školy; ale hlavně svým sousedům. Zahrály si na "pošťáky" a slíbily, že přáníčka vhodí do schránek.
Balíková Vlasta

Tradice a zvyky ve školce

Tradice a zvyky ve školceVe školkovém programu máme hlavně dodržování lidových tradic. Adventní doba přináší plno zvyků a tradic:
- tvoříme adventní věnečky, "pečeme" cukroví, rychlíme větvičky třešně - "barborky", následuje mikulášská nadílka,
povídáme si o sv. Ambrožovi a o luckách, zdobíme vánočně školku, vytváříme betlémy, pouštíme lodičky, rozkrajujeme jablíčko, vyrábíme dárky pro rodiče. Nestihli jsme si hodit pantoflem. Takže všichni ještě zůstaneme nejméně rok ve školce. Děti vyprávění o starých časech velice rády poslouchají; tradice a zvyky prožívají a dodržují.
Balíková Vlasta

Vánoční nadílka 16. 12. 2020

Vánoční nadílka 16. 12. 2020Ráno děti úplně samy připravily stolečky na vánoční hostinu. Celou třídu perfektně samy od sebe uklidily. A usadily se k vánoční tabuli. Zatím, bohužel, prázdné.
Překvapení nastalo až po svačině. Ty zvonky a zvonečky!!! Jak poznat, jak zní Mikulášův a jak Ježíškův? A zvonek volal a volal. Obavy dětí byly, ale zvědavost zvítězila! Děti se vydaly po lametových stopách za hlasem zvonečku. V I. třídě je čekala vánoční hostina - cukroví od maminek a dětský punč. (Viktorka podotkla, že je to svařák.)
A co dál? Kde je stromeček? Děti pátraly v umývárně, v lehárně. A zvoneček znovu volá! Až ve II. třídě vánoční koleda nadílku prozradila. Děti zazpívaly koledu "Půjdem spolu do Betléma" jako poděkování Ježíškovi. Rozbalily se dárky, jásalo se! A zkoumalo se, jak která hračka funguje, na co je. Děti byly spokojené. Hlavně malé holčičky s miminky.
Každé dítě dostalo domů barevný rámeček na svoji fotku. Krásné Vánoce!
Maminkám moc děkujeme za cukroví. Děti si pochutnávaly ještě odpoledne, i druhý den.
Balíková Vlasta

Vánoční jarmark

Vánoční jarmarkLetos jsou děti ochuzeny i o vánoční koledování na dvorku. Ale hlavně o vánoční jarmark, na kterém vždy předškoláci prodávali svoje výrobky a výrobky rodičů. Snad to trochu nahradil "samoobslužný" vánoční jarmark.
Je vidět, že rodiče chtějí pro své děti jen to nejlepší, že je ve všem podporují. A proto doma vyrobili vánoční dekorace a dárky, aby tak přispěli k vánoční radosti dětí.
Děti si denně prohlížejí jarmark, na kterém každý den přibývají nové věci. Navzájem obdivují a pochvalují výrobky svých rodičů i rodičů ostatních dětí. Vypráví, jak to doma všechno vyráběli.
A tak máme z toho všichni radost. Že děti mají zájem a že se výrobky dobře prodávají. Opět rodiče předvedli svou šikovnost, zručnost a nápaditost.
Děkujeme.
Balíková Vlasta

Mikulášská nadílka 7. 12. 2020

Mikulášská nadílka 7. 12. 2020 Letos zaznívalo školkou jen jemné zvonění. Zvonění mikulášské. Čertíkův "zlobivý" zvonek letos chyběl. Mikuláš na děti nezapomněl, ale přišel sám. I přesto byla nadílka moc pěkná. Mikuláš se na děti moc těšil. Nejprve se zeptal, zda jsou všechny poslušné. Některé děti se přiznaly, že to zlobeníčko někdy bylo. Ale Mikulášovi slíbily, že budou poslouchat své rodiče, i ve školce paní učitelky.
Mladší děti zazpívaly a zatancovaly Mikulášovi společně. Starší děti, i když na nich bylo vidět trochu obavy, se společně podporovaly a ve dvojicích, ale i jednotlivě Mikulášovi zazpívaly písničku nebo přednesly básničku. Mikuláš byl s dětmi spokojený, slíbil, že zase za nimi přijde a odměnil je všechny sladkou nadílkou a obrázkem Mikuláše.
"Mikuláš je hodný pán, nosí dětem marcipán.
A zlobivým brambory do tátovy bačkory."
Balíková Vlasta

Hrajeme si na čerta a Mikuláše

Hrajeme si na čerta a MikulášePřed mikulášskou nadílkou si i děti ve školce chtějí na čerta a mikuláše hrát. Povídáme si příběh o Mikulášovi. Proč chodí, proč s sebou vodí anděla a čerta.Starší děti nejdříve vytvořily Mikuláše, pak si postavily i peklíčko, vyrobily čerty, napsaly fiktivním písmem své "zlobeníčko" a taky je řádně "spálily". Na druhé straně vytvořily na tabuli pěkné nebíčko s andělíčky. Velice rády cvičí podle cvičitelky Míši "Bu bu bu" - jako čertíci. Naučily se básničky o Mikulášovi, čertovi i andělíčkovi. Tyto spolu s mladšími dětmi přednesly v místním rozhlase.
Mladší děti přišly jako Mikulášova družina i s andělíčkem i čertíkem ke starším dětem na nadílku. Starší děti jim přednášely básničky.
Balíková Vlasta

Světýlkování na sv. Martina 11. 11. 2020

Světýlkování na sv. Martina 11. 11. 2020Svatomartinský lampiónový průvod se letos nekonal. Proto jsme ve školce s dětmi vymysleli světýlka do oken.
Děvčátka vyzvala v místním rozhlase všechny v obci, aby si v den svátku sv. Martina rozsvítili světýlko v okně a při tom můžou poslouchat zvony, které vždy znějí po dobu trvání svatomartinského průvodu.
Děti si vyzdobily lucerničky ve školce. Rodiče některé děti s lucerničkou i vyfotili.
Balíková Vlasta

Sv. Martin ve školce

Sv. Martin ve školceSv. Martin ve školce probíhal jako každý rok. Příběh o sv. Martinovi prožívaly děti celé dva týdny. Rády si hrají na vojáka Martina, který se vrací z války a zachrání žebráka tím, že se s ním rozdělí o svůj plášť. Mimo jiné si děti hrají na koníky, tvoří podkovičky, staví město s bránou a hradbami, kreslí a vystřihují koně i sv. Martina, řeší úkoly - hledání pdkoviček ad. Akorát lampiónový průvod po vesnici chyběl!
Ale odkaz sv. Martina - umět se rozdělit, vzájemně si pomáhat, být na sebe hodní, nebýt lhostejní - se snaží děti dodržovat po celý rok.
Co se nám povedlo, bylo milé povídání Viktorky a Lilienky v místním rozhlase. Básničkou, pranostikou a příběhem připomněly sv. Martina a vyzvaly všechny ve vesnici, aby si rozsvítili za oknem světýlko za poslechu vyzvánění zvonů, které vždy znějí v době lampiónového průvodu.
Děkujeme rodičům, kteří tuhle světýlkovou chvíli s dětmi doma prožívali a zaslali nám i fotografii.
Balíková Vlasta

Pohádka Tři medvědi

Pohádka Tři medvědiTéměř dva týdny starší děti pracovaly s pohádkou Tři medvědi - vyprávěly, napodobovaly medvědy, třídily předměty podle velikosti, stavěly domečky - malé i velké, cvičily jako medvídci, tančily na písničku o medvědovi; ale také kreslily, tvořily medvědy z papíru (loutky), lepily, hrály hry: Na ztracenou Mášenku, Medvěd honí Mášenku, cesta Mášenky lesem - překážková dráha.
Na závěr Lilienka s Terezkou zahrály pohádku se svými loutkami ostatním dětem. Bez zábran vyprávěly celou pohádku, vzájemně se doplňovaly, měnily hlasy medvědů; vůbec nepotřebovaly žádnou nápovědu. Však také byly odměněny velkým potleskem.
Co je tak bavilo nejvíc? Zdá se, že úplně všechno. Docela si užily u hledání Mášenky. Hra je založena na pevné vůli. Kdo uvidí Mášenku, ostatním hned neprozradí a jde si mlčky sednout na koberec. Nevykřiknout "Já jsem ji našel!" - to je hodně těžké. Asi po čtyřech pokusech to už docela šlo.
Balíková Vlasta

Podzimní výstava v kostele 15.10.2020

Podzimní výstava v kostele 15.10.2020Posvícení se nekonalo, ale výstava podzimních plodů v kostele, která se koná v rámci posvícení, ano. Každoročně chodíme s dětmi tuto výstavu obdivovat, poněvadž i ve školce si o plodech podzimu hodně povídáme.
A jednak děti poznávají ovoce a zeleninu a jednak máme možnost vidět, jak maminky všechny tyto plody umí krásně naaranžovat.
Všude okolo se na nás smějí krásně vybarvená jablka, hrušky, hrozny, dýně, obilí, mák, ořechy, mrkev, cibule, brambory; trochu dělá dětem problém poznat semínka slunečnice; hrách a fazole děti poznají. Med od včeliček taky.
U čeho se taky děti pozastavily, byla stará váha.
Děkujeme za připomínku starých časů.
Balíková Vlasta

Posvícení ve školce

Posvícení ve školce"To je zlaté posvícení, to je zlatá neděle, přijeli k nám kolotoče, to se pěkně svezeme." Takto zpíváme písničku pro pěkné posvícení ve školce. Ale ani ty kolotoče nám nepřijely. Ve školce malí chlapi "jeli pro máji" a holčičky ji pěkně ozdobily mašličkami. Tanečky pod májí ve třídě jsme trošku Svatotereziánské posvícení oslavili. Povídali jsme si, že v tento den má náš kostel sv. Prokopa svátek, byl posvěcen a od toho je to posvícení.

Draci ve školce

Draci ve školcePo drakiádě ve vesnici byly některé děti smutné, že se nemohly zúčastnit. Proto jsem dětem nabídla "dračí" týden. A děti to velice bavilo. Vyrobily si papírové draky, skládaly draky z různých materiálů, na zahradě lítali jako draci a hlavně jsem chtěla, aby draka tvořily spolu s kamarádem, aby se naučily spolupracovat, umět se domluvit. Přijmout nápad druhého. A většinou se podařilo, protože  i ve školce vzniká mezi dětmi kamarádství. Vyrobeným drakům daly některé děti i jméno: Madlenka, Lilienka Březinová, Hallo Kitty, Daisy,Anetka, Kačenka Motlová, Ariela, Mak, Filoušek.
Balíková Vlasta

U Valášků 9. 10. 2020

U Valášků 9. 10. 2020V současné době je vzácné uvidět naživo domácí zvířátka, i když žijeme na vesnici. Ale my jsme si opět domluvili návštěvu k Valáškům. Viděli jsme samé opeřence - několik druhů hus, kachen; slepice, černé kohoutky, krocany, krůty a perličky. Někdo řekl:"To jsou kokodáky." Perličky nás přivítaly dost hlučně; překřičely všechny děti. Líbili jsme se jim nebo nelíbili? Kdoví?
Nejvíce se dětem asi líbily kachničky mandarínské - menší, krásně vymalované a předváděly se v bazénu. Husy ukázaly, jak pěkně chodí v řadě za sebou. Zaujaly nás také velké husy - šedě vybarvené a na hlavě měly něco jako zaoblený růžek směřující dopředu. A jak se krásně nesly!
Bylo se na co dívat a taky poslouchat. Děti nakonec zaujaly dvě stružky vyhloubené vodou, které přeskakovaly.
Moc děkujeme Valáškům za pěkný zážitek.
Balíková Vlasta

Podzimní zahrádka...

Podzimní zahrádka...Letos jsme si mysleli, že to bude pro rodiče oříšek - vyrobit do zahrádky houbu! Ale jak zjišťujeme, poradí si se vším. Zdá se jednoduché houbu vyrobit, ale musí se brát v potaz, že bude v zahrádce celý podzim. A co s ní udělá slunce, vítr, déšť, později už i mrazíky. A přece máme zahrádku plnou houbiček, hub a stále přibývají.
Vždy, když jdeme s dětmi na vycházku, tak pokaždé stojíme docela dlouho u zahrádky a opětovně děti sdělují, z čeho, jak a kdo houbičky vyrobil.
Děkujeme rodičům za pěknou výzdobu.
Balíková Vlasta

Děti a zahrada

Děti a zahradaCo mají děti ve školce nejraději? Určitě pobyt na zahradě. Jednak kvůli zahradním prvkům - raketa, rovnovážná lávka, lanové průlezky (parkur), velká skluzavka ("Ta je hodně super!" řekl jeden nový chlapec), odpočinkové lehátko, lávka do vrchu, houpačky, ale i terasovitý terén. Což je pro přirozený pohyb dítěte to nejlepší. Beze strachu zdolávají srázy nahoru i dolů.
Děvčátka, ale i někteří chlapci, využívají hlavně skalku, kde je láká vůně máty, kterou už bezepčně poznají; mateřídouška, květy afrikánů. "Vaří" různé pochoutky, která umí krásně nazdobit. A umí nazdobit i sami sebe. Hlavně chlapci využívají horní travnaté hřiště na hry s míčem a s kruhy. V zimě na klouzání.
Mladším dětem vyhovuje dolní prostorově menší zahrada, kde je pískoviště, malá skluzavka, vláček a houpadlo, velká stavebnice plastových kytek. Dvorek využívají k proběhnutí a kreslení křídou. Občas je paní učitelky vezmou na návštěvu na horní zahradu.
Balíková Vlasta

Začátek...

Začátek...Jako každý rok, a ani se nemůžeme divit, je začátek roku ve školce trochu plačtivý. Celé dopoledne bez maminky, nové paní učitelky, hodně dětí, dodržování pravidel, více se postarat sám o sebe. A to oblékání! Uklízení hraček! Je to na jednoho človíčka docela dost. Ale jsou tu paní učitelky, které dětem zpříjemňují pobyt ve školce; hlavně je pochovají, mají pro děti připravené úplně jiné hračky než mají doma, malují s dětmi, tancují, zpívají, aby děti na to "smutno" po mamince zapomněly. A druhý týden už je veselejší; děti ví, že jsou ve školce na chvíli a proto, aby maminky a tatínci mohli chodit do práce, aby se poznaly s novými kamarády a aby se naučily něco nového.
Balíková Vlasta

RYCHLÝ KONTAKT

Kontaktní adresy:

obrázek
ZŠ a MŠ Únanov
Únanov 56
671 31 Únanov

ID datové schránky:
ybvmip7

E-mail:

ZŠ: zs.unanov@skolyjm.cz

MŠ: msunanov@seznam.cz

ŠJ: jidelnazsunanov@email.cz

Www:
www.skolaunanov.cz

Telefony:

ředitelství školy
515 228 626

školní družina
515 265 561

školní jídelna
515 265 561

mateřská škola
515 228 623

NÁVŠTĚVY

Statistika

TOPlist

AKTUALITY ZŠ

Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání od 1. 9. 2023

Ředitel školy dne 18. 4. 2023 rozhodl o přijetí uchazečů k základnímu vzdělávání od 1. 9. 2023. Rozhodnutí je zveřejněno na Úřední desce školy.

Ovoce a zelenina do škol

V 16. týdnu se mohou děti těšit na pomeranč a jablko . Dodávky ovoce a zeleniny probíhají ve čtrnáctidenních intervalech. Více informací naleznete v sekci Projekty.

Mléko do škol

V 16. týdnu mohou děti ochutnat Bovýskovo mléko. Dodávky mléčných výrobků probíhají ve čtrnáctidenních intervalech.

AKTUALITY MŠ

Nejnovější informace

Aktuální informace týkající se Mateřské školy najdete v sekci Informace pro rodiče
Domů
Základní škola Únanov
Mateřská škola Únanov

Created by © 2015 - 2022ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign